Stelen of organiseren Overleven in een moeilijke periode De datum weet ik niet meer zo pre cies, je hield in die tijd geen dagboek bij, maar het zal in het najaar van 1943 geweest zijn, dat er in het Hel ders kanaal aan de Spoorgracht sche pen werden afgemeerd die waren ge laden met brandstoffen bestemd voor de Duitse Wehrmacht. De lading be stond in hoofdzaak uit grote briketten die werden vervoerd met zogenaamde huifkarren die waren bespannen met twee paarden, zware Belgische 'knol len'. Op de bok troonde een Duitse soldaat die was uitgerust met een lan ge rijzweep, waarover straks meer. De brandstoffen werden voorlopig opge slagen in de kolenopslagplaats van de indertijd aan de Vismarkt gevestigde brandstoffenhandel van de gebroe ders Kruyff. Met argusogen werd het vervoer gadegeslagen door omwo nenden. Weliswaar was de Helderse bevolking in de oorlogsjaren sterk teruggelopen, velen hadden hun heil gezocht in Breezand, Anna Paulowna en zelfs ver daarbuiten, maar toch was er nog voldoende belangstelling. Het wachten was natuurlijk op het mo ment dat er 'per ongeluk' een briket van de huifkar af zou vallen; echter dit gebeurde naar de zin van de om standers veel te weinig. Het heft werd in eigen hand genomen en al spoedig hingen er achter de huifkarren kwa jongens die probeerden het toeval een handje te helpen. Ik was één van die kwajongens en toen de Duitse soldaat die de huifkar bestuurde op een gege ven ogenblik door kreeg dat er achter zijn rug dingen gebeurden die hem ongewenst voorkwamen, haalde hij uit met zijn lange zweep. Het gevolg hiervan was dat ik een striem opliep dwars over mijn gezicht. Een week lang was ik de held van de buurt met dit rode onderscheidingsteken. Ondanks deze vervelende ervaring gingen we door met het vergaren van de zo door ons begeerde brandstoffen, alleen waren we wat meer op onze hoede voor de zweep. Aanvankelijk werd mijn buit voor lopig opgeslagen in een kast op het kantoor van de gemeentelijke gas- water en lichtbedrijven aan de Fa- brieksgracht alwaar mijn stiefvader werkzaam was. Echter na enige tijd werd dit niet langer raadzaam geacht aangezien de toenmalige directeur, de heer J.N. Teune wel eens zou kun nen ontdekken dat er in zijn kantoren op onrechtmatige wijze brandstoffen werden opgeslagen in een ruimte die daar beslist niet voor bestemd was. Goede raad was duur, wat nu? Bij mijn zoektocht naar een alternatieve bergplaats kwam ik terecht bij de uit grijs beton opgetrokken schuilkelder op de Vischmarkt. Helemaal veilig Duitse soldaat op de Ankerparkbrug, 1941 (beeldbank HHV). 16

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 18