Rooms-katholiek onderwijs binnen de Linie Jozefschool en De Windwijzer De eerste plannen voor een rooms- katholieke (fröbel)school in Den Helder dateren van 1853. Echter het beoogde terrein, schuin achter de Petrus en Pauluskerk, moest aan het rijk worden afgestaan voor de aanleg van het spooremplacement. Door de sterke groei van het inwonertal in de Visbuurt besloot het kerkbestuur van de Petrus en Pauluskerk daarop om in de Jonkerstraat een schoolgebouw te vestigen. De bouw werd gegund aan de Helderse Gebr. Janzen en op 30 maart 1869 had Den Helder zijn eer ste katholieke school onder de naam Dominicusgesticht. Het onderwijzend personeel bestond uit zusters Domi nicanessen van Voorschoten die hun intrek namen op de bovenverdieping. Het gebouw huisvestte twee bewaar scholen (fröbelscholen), één voor de gegoede klasse en één voor de burgerkinderen. Daarnaast was er een naai- en breischool voor meisjes in ondergebracht. In 1872 kwam er een zogeheten deftige school bij, waar ook de Franse taal werd onderwezen. Voorts opende een Hollandse school zijn deuren, ook wel de 'armenschool' genoemd. Aan maria- en jozefbeelden was te zien dat het ging om rooms- katholiek onderwijs. Maar verder was het een school als alle anderen, met lange zitbanken, een prentenkist, pot kachel, telraam en stoelen met stoven voor de zusters Dominicanessen. De regels van de congregatie verbo den de zusters om jongens op hun scholen toe te laten, wat rk-ouders dwong hun zonen naar het openbaar onderwijs te sturen. In katholieke kring was men niet gelukkig met deze situatie. Omstreeks 1900 werd de school door zon 300 leerlingen bezocht. Maar nog steeds zonder jongens. De roep om een eigen jongensschool werd luider. Het was in 1911 dat jongens werden toege laten tot de eerste twee klassen van het Dominucusgesticht. Dit gebeurde niet zozeer omdat men ineens gemengde scholen voorstond, maar om te voor komen dat rijksgeld ten behoeve van het rk-onderwijs werd ingetrokken. Het gevolg was overvolle lokalen en dientengevolge vermaningen van de schoolopziener. In 1914 telde de eerste klas zelfs meer dan 70 kinderen. Nadat ook in de derde klas jongens waren toegelaten werd de situatie onhoud baar. Er lagen plannen om de school in de Visbuurt uit te breiden, maar het diakonaat van Schagen besliste anders: er moest een geheel nieuwe school komen, een voor jongens en een voor meisjes. Daartoe werd in 1916 een flinke lap grond gekocht op de (hui dige) hoek van de Polderweg met de Javastraat. Kosten van aankoop: 15.000 gulden 6818,00). De bouw geschiedde in opdracht van de Stich- Het schoolgebouw Dominicusgesticht in de Jonkerstraat (links achter de kinderen 77

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 15