T Portret van de schrijfster Hella 5. Haasse. Portretschilder Na Rotterdam heeft Piet van Ooste rum altijd in Den Helder gewoond. Die stad en de omgeving vond hij prachtig om te schilderen, omdat je er van alles vindt: zee, strand, duinen, bos, polderland, een haven. Hij was altijd op zoek naar plekjes die dreig den te verdwijnen. Hij zette graag een landschap op het doek, of bloemen, of een stilleven, maar het liefst schilderde hij portret ten. Een portret, meende hij, schilder je nooit alleen. Dat maak je altijd sa men met het model. Mensen hebben een extra dimensie. Het is boeiend om de persoonlijkheid van het mo del in het portret vast te leggen: een klein mannetje dat eerst wat verlegen aandoet, kan bij nadere kennismaking wel eens een ware 'Napoleon' blijken te zijn. Zo'n ontdekking maakt het portretschilderen interessant. Het perfecte schilderij Het werk van Piet van Oosterum, met name zijn portretten, wordt alom hoog gewaardeerd. Het is in de loop der jaren vele malen geëxposeerd, niet alleen in Den Helder, maar ook daar buiten, tot in Duitsland toe. Piet van Oosterum meende dat je als schilder nooit uitgeleerd raakte. Hij was uiterst kritisch op zijn eigen werk en bleef op zoek naar het perfecte schilderij. Zijn motto luidde dan ook: mijn beste schilderij moet ik nog ma ken. Aan zijn zoektocht is nu een einde gekomen. Het beste schilderij is ge maakt. Mocht er van zijn werk ooit een overzichtstentoonstelling worden georganiseerd, dan zal het zich daar zeker tussen bevinden. De keuze heeft hij ons gelaten. Will C. Thijssen Bronnen: 1Gesprek van de schrijver met Piet van Oosterum op 19 januari 2004 in zijn atelier aan de Vismarkt. 2. P. Bosch en K.H. Ubels, 'Hofschilder bij de marine, in: Periscopy. Het personeels blad van de onderzeedienst (Den Helder 2001) nummer 6, pp. 16, 17. 158

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 8