'De Zingende Trekkers'. Links W. Klinge, rechts Piet van Oosterum. na heeft hij met de Dolfijn, een kleine onderzeeboot die van de Engelsen was overgenomen, veel patrouilles gevaren in de Middellandse Zee. Piet van Oosterum was nog nooit ziek geweest. Hij leefde zo gezond mogelijk, rookte en dronk niet en kocht aan de wal fruit voor aan boord. Maar al die zenuwslopende patrouilles, het verblijf aan boord van de krap bemeten on derzeeboot en de karige rantsoenen, hadden toch hun tol geëist. Nog geen week na afloop van de oorlog kreeg hij een maagbloeding en belandde in het ziekenhuis te Aberdeen. En het bleef niet bij die ene bloeding. Tenslotte moest hij worden geopereerd en raakte driekwart van zijn maag kwijt. Vlak vóór de oorlog was zijn zoon Peter geboren. Die was zes weken oud toen hij vertrok en vijfeneenhalf jaar toen hij terugkeerde. Na de oorlog is zijn dochter Rita geboren. Vijfjaar na de oorlog werd Piet van Oosterum afgekeurd, verliet de ac tieve dienst en keerde terug als burger in dienst van de marinemagazijnen in Den Helder. Hij werd hoofdopzichter en ging met pensioen toen hij de leef tijd van 65 jaar bereikte. Kunstschilder Oosterum, (Piet) van; geboren Rot terdam; beeldend kunstenaar. Mat./Techn: aquarel, pastel en olie verf. Onderwerpen: bloemen, landschap pen, portretten en schepen. Verblijf: Den Helder 1979-1987 Opleiding: als schilder autodidact Vermelding in: P.M.J. Jacobs, Beel dend Nederland, biografisch hand boek L-Z (1993), p. 192. Piet van Oosterum is pas op latere leeftijd, zo rond zijn 40e, gaan schil deren. Toen zijn vrouw ernstig ziek werd bleef hij alle dagen thuis. Daar door moest hij zijn hobby's in groeps verband, zoals toneelspelen, zingen en musiceren loslaten. Toen zijn zoon Peter een keer zijn verfdoos van school op tafel had laten slingeren, heeft Piet van Oosterum een plankje uit de schuur gehaald en is dat voor de aardigheid gaan beschilderen. Zo is het allemaal begonnen. Hij heeft verf gekocht en zichzelf leren schil deren uit de boekjes van Cantecleer. Van die boekjes maakte hij uittrek sels. Verder las hij weinig, maar als hij dat wel deed, ging het over schilderen. Hij heeft geen cursussen gevolgd, in het begin wel een paar lessen geno men, maar zich hoofdzakelijk door zelfstudie en door veel te oefenen als kunstschilder ontwikkeld. Hij werkte eerst alleen voor zichzelf. Dat werd anders toen hij een keer in een kloos ter had meegedaan aan een schilders week voor amateurs. Dat is hij blijven doen, o.a. samen met de Helderse kunstschilder Eloris Brinkman. Hij ging zich serieus in het schilderen verdiepen, werd lid van de Noorder Kunstkring en stapte over op olieverf, maar bleef ook de andere disciplines beoefenen. ie prijs in landelijke schilder wedstrijd In september 1985 nam Piet van Oos terum deel aan een landelijke schil derwedstrijd van het Instituut voor natuurbeschermingseducatie (IVN). Het thema was 'mens en natuur'. Hoe wel het ingezonden werk niet speciaal voor deze wedstrijd was gemaakt, het was het jaar daarvoor al eens geëx poseerd, kreeg hij toch de le prijs: lovende woorden en een waardebon voor schildersmateriaal. De naam van het werk, 'koolzaadveld in bloei', verbeeldt een bloeiend koolzaadveld, met op de achtergrond het kerkje van Den Hoorn op Texel. Hij hield van Texel, heeft er veel geschilderd en had er zelfs een stacaravan. Piet van Oosterum schilderde dage lijks, eerst in het atelier achter zijn huis aan de Lijsterstraat en vanaf de tachtiger jaren van de vorige eeuw in zijn atelier op de le verdieping van de voormalige ULO aan de Vismarkt. Daar maakte hij ook zijn eigen, ka rakteristieke lijsten. 156

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 6