Van het bestuur Geachte stadsgenoten, Hekken rond de haven. Oeps, wat is dit nu weer! Wat leven we toch in een bijzondere stad. Een stad niet op de tekentafel ontworpen, zoals Almere, maar zeker ook geen stad die langzaam, haast organisch, zich heeft uitgebreid vanuit een historische kern. Nee, Den Helder heeft een heel eigen zeer dynamische ontwikkelings geschiedenis. Veeleer schoksgewijs, waarbij niet de eigen groeikracht doorslaggevend was, maar het vooral externe omstandigheden betrof die de richting en omvang bepaalden. Natuurlijk was in de vroegste jaren de natuur daarbij de belangrijkste factor. Huisduinen is niet voor niets enige malen verplaatst en weer opgebouwd. Maar vanaf de achttiende eeuw is het in steeds sterkere mate de mens zelf geweest die een bepalende rol heeft gespeeld; en dan in het bijzonder de mens of juist bestuurder van buiten Den Helder. Soms zelfs op grote af stand van onze stad: Napoleon b.v. die Den Helder als het Gibraltar van het Noorden aanwees. Dichterbij huis; Amsterdam dat in de tweede helft van de 19e eeuw na het graven van het Noord-Hollands kanaal Den Helder zich liet ontwikkelen als haar voorha ven: Een kortstondige bloeiperiode in onze geschiedenis. En niet te vergeten de Duitse bezetter die onze kustlijn als deel van de Atlantikwal tegen een geallieerde invasie bestempelde, om vervolgens een vrij schootsveld te verkrijgen en het Ouwe Helder, dé historische kern, totaal van de kaart te slopen. Maar natuurlijk vooral ook de bestuurders van de rijksoverheid. De aanwijzing als Marinehaven heeft de inrichting van het naoorlogse Den Helder in grote mate bepaald. Exer citiepleinen, geen vrije doorgang in en naar de haven en niet te vergeten een decentraal losgelegen groeiwijk Julianadorp, omdat aan de directe zuidkant van Nieuw Den Helder niet gebouwd mocht worden gezien de ligging van het Marine Hoofdkwartier midden in het Koegras; inmiddels gesloten! Ten slotte moet ook rijks waterstaat worden genoemd met haar deltawerken, waardoor de 'aan zee stad' Den Helder vooral een 'achter de dijkstad' Den Helder is te noemen. Alle ontwikkelingen zijn vanuit een eigen perspectief meer of minder te begrijpen. Maar het geheel bij elkaar genomen heeft Den Helder een zeer karakteristieke opbouw gegeven die op een aantal plaatsen behoorlijk wringt. Strategische visies, stadsplan nen, herinrichtingsprogramma's; de analyses zijn vaak uiteenlopend en de uitwerkingen en oplossingen zelden eenduidig. Met als gevolg trage besluitvorming en uitvoering die geregeld halverwege weer wordt onderbroken door een tegengestelde visie. Den Helder, stad vol innerlijke tegenstellingen waar de dialectiek lijkt te zijn uitgevonden, maar dat beseffen we ons dan vervolgens zelf weer niet. De grootste natuur kan er gekoppeld worden aan het kleinste mensenhart als op de dijk de schepen worden uit gezwaaid of weer verwelkomd na een maandenlange wereldreis. Den Hel der als wereldstad zonder wereldstad te zijn! En nu wederom heeft een gebeurte nis, inderdaad op wereldschaal, zijn invloed rechtstreeks laten gelden in de inrichting van Den Helder. De Amerikaanse anti-terroristen wet geving, ernstig aangescherpt na '11 september', vereist ook internationaal volledig na te trekken bezoeken aan 'veilige' havens van binnenkomende schepen. Wederom vanuit bepaald perspectief goed te begrijpen. Maar net nu de huidige stadsplannen juist aangeven dat een vrije doorgang van de stad via de Oude Rijkswerf ge wenst is om Den Helder qua beleving een centrum aan de haven te laten zijn, worden de vrije kades voorzien van metershoge hekken. Ik kan het pleidooi voor het plaatsen van enige bankjes op de havendijk dan wel op een vrij stukje kade zwaar ondersteunen. Waar kunnen we im mers beter mijmeren over die bijzon dere stad die wij met elkaar bevolken terwijl we uitkijken over de haven, maar dan wel zonder hek voor onze gekwelde, maar ook gestreelde ogen. Want waar zijn de luchten mooier dan boven onze stad? Dat was al in de 17e eeuw zo en dat zal ook de komen de eeuwen zo blijven. Daar verandert geen hek of bestuurder wat aan, toch! Met Helderse groet, Pieter Blank voorzitter 154

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 4