Boekbespreking Over bijzondere mensen en bijzondere zerken In september verscheen het boek Bij zondere mensen, bijzondere zerken van Jan T. Bremer. Hij schreef het in nauwe samenwerking met Loek Deugd, de co-auteur die in september van dit jaar op veel te jonge leeftijd overleed. Het duo bezorgde eerder al gezamenlijk werk, waarbij het Deugd was die de genealogische bouwstenen aanleverde, waarvan Bremer vervol gens een historisch huis bouwde in de vorm van een vlot lezend boek. Bij de totstandkoming van Bijzondere mensen, bijzondere zerken was de rolverdeling precies zo. Met het over lijden van Loek Deugd is aan deze vruchtbare samenwerking helaas een eind gekomen. Bijzondere mensen, bijzondere zer ken leest niet alleen makkelijk weg, je steekt er ook een hoop van op. Over de oorsprong, zo'n vier eeuwen terug, van de Huisduiner begraafplaats. Over de indeling ervan in de velden G, R A en F, over de zerken zelf en de afbeeldingen erop: familiewapens, christelijke merktekens en andere symbolen. Verder lezen we uitgebreid over de levens van bijzondere mensen die op Huisduinen begraven zijn of zijn geweest. Over pastoors, dominees, ondernemers, onderwijzers, gemeen tebestuurders en verzetsmensen. Alle maal mannen, want zo was dat vroe ger nu eenmaal geregeld. Vrouwen gingen weliswaar ook dood, maar moesten het doorgaans doen met een summier grafschrift als 'huisvrouw van die en die'. Toch bevat Bijzondere mensen, bij zondere zerken het levensverhaal van een vrouw. En wel dat van Hillechien Bremer-Bakker (1943-2002), huis vrouw en orthopedagoog aan wier nagedachtenis het boek ook expliciet Auteur Jan Bremer (midden) overhandigt het eerste exemplaar van Bijzondere mensen, bijzondere zerken aan directeur Cerrit Seegers van Woningstichting Den helder. Rechts co-auteur Loek Deugd die in september j.l. overleed. Rondleiding op Huisduiner begraafplaats op open Monumentendag zaterdag 9 september 2006. Voorafgaand aan de rondgang werd in de aula het boek Bijzondere mensen, bijzondere zerken gepresenteerd. is opgedragen. Hil Bremer was de echtgenote van de auteur. Ingetogen en inlevend vertelt Bremer het ver haal van een intelligente vrouw die zich door jarenlange studie ontwik kelde tot een academica die kinderen met leerproblemen begeleidde en vooral zelfrespect gaf. Bremer schrijft hier een even persoonlijk als ontroe rend hoofdstuk. 181

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 31