Bericht van de leestafel (3) Er komen heel vaak geschenken bij ons binnen, maar wat doen we met een doos kinderboeken, een Duitse of Engelse liefdesroman. Natuurlijk vin den we wel een weg: we schenken die boeken aan een andere vereniging, of aan mensen die er plezier in heb ben, of we verkopen ze per opbod op onze jaarvergadering. Bij de H.H.V. gaat het om de geschiedenis van Den Helder, Huisduinen en Julianadorp en om contact met andere historische verenigingen. Ook hebben we in het verleden een heleboel plattegronden ontvangen van andere steden, zoals Leiden en Den Haag. Geschiedkundig is het na tuurlijk een mooie aanwinst, maar er is niemand die er ooit nog naar kijkt. En er zijn ook nog aanplakbiljetten van allerlei soort. Nog iets over de fotoafdeling: foto's die eigenlijk niets over Den Helder vertellen worden echt niet wegge gooid, maar die gaan naar mevrouw Noot (de echtgenote van de penning meester); zij zorgt ervoor, dat ze op de juiste plaats terechtkomen. Van de familie Noot we hebben we een complete computer ontvangen. Onze hartelijke dank daarvoor. Natuurlijk wilden we de inhoud van de harde schijf van de oude compu ter even overzetten op de nieuwe, maar dat is veel werk omdat er zoveel opstaat. En die oude computer doet het nog goed, ook al is hij wat traag. Daarom hebben we besloten er vrolijk mee verder te gaan Klaas Jellema, een van onze leden, bracht een houten klerenhanger met de volgende tekst: "AMKO's Kleeding- magazijn Spoorstraat 23 - DEN HEL DER". Zijn vraag was, of iemand wel eens van deze kledingzaak gehoord had en of er iets meer van bekend was. We hebben de vraag genoteerd en doorgespeeld aan Marinus Ver- mooten. Hij meent dat het waar schijnlijk een kledingzaak is geweest van Amsterdamse handelaren die in Den Helder hun kleding aan de man probeerden te brengen. Ik vond het adres in een adresboek van 1933 uit onze bibliotheek. Het woord "AMKO" is de afkorting van "De Amsterdamse Kooplieden". Bij het doorbladeren van dat adres boek vond ik ook nog het adres van een zaak waarvan de naam op een andere klerenhanger staat: Kleeding- magazijn "De Adelaar". Daarvan stond in het adresboek: Keizerstraat 98, telefoon 496 met daarbij de ver melding: "Adelaars" kleeding is van maatwerk niet te onderscheiden. Wij brengen U steeds het nieuwste. Er wa ren vroeger nog vele kledingwinkels, zoals: Piet Schmidt, telefoon 740. Hij verkocht "lste klas Uniformen en Ele gante Maatkleding". Natuurlijk kom je automatisch uit bij Neels/Coltof'- kle dingzaak, gevestigd in de Keizerstraat. De meeste klanten vroegen eerst: "Is mijnheer Kok aanwezig?" Volgens mij was dat een aardige man en een topverkopen Weet u dat in de beeldcomputer nu al 20.000 foto's zijn opgeslagen. Een voorbeeld: een foto van een stukje Westgracht, waar nu het Kanonnen- pleintje is. Van links afkomt eerst het snoepwinkeltje van Smitje op nr. 86, op de andere hoek was het Herman Beije met de VIVO-winkel op nr. 81 en in het midden van het buurtje, de schoenmakerij van Jan Smit Sr., die ook nog hulpbrugwachter was. Voor het raam van zijn pand was de stoep bruin gekleurd van de tabakssap die de oude praatjesmakers daarop spuugden. Daarnaast woonde links Cornelis Smit, de straatmaker en aan de rechterzijde Bertus Riedeman, de timmerman, de latere tijdschrijver op de Rijkswerf. En nog op nummer 82 kapper Giel Griek die, als ik me daar Het stukje Westgracht. 179

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 29