er het langst heeft gezeten. Als kind haalde ik er voor mijn moeder de vleeswaren, want geld voor karbo- naadjes was er niet. Langzaam maar zeker kregen we de grotere winkels: denk aan De Gruyter in de Spoorstraat en Albert Heyn in de Van Galenstraat. Dit laatste pand staat nog in volle glorie op zijn plek. Niet slopen dus! Ook de kruideniers Zijlstra en Uipkes z.ijn verdwenen. In onze schooltijd had je nog geen televisie, dus werd er veel buiten ge speeld. "Mam, mag ik buiten spelen?" Tikkieloop, schuilhokkie, schipper mag ik overvaren? Ja m'n kind, waar naar toe? Bij dit spel had je de volle breedte van de weg nodig. Dat was geen probleem, want auto's zag je haast niet. En de humor ontbrak ook niet. Denkend aan de keer dat de 'zoeker' ineens 'zonodig moest' en naar huis is gegaan met alle gevolgen vandien. Je speelde totdat je binnengeroepen werd. Het antwoord was dan: "Ik kom zo". En met rooie koppen en met tegenzin kwam je dan binnen. Mijn moeder waste onze gezichten, omdat we het zelf niet goed deden en werkte ons naar boven. Je moet je voorstellen dat er in die tijd geen geisers waren; de Wonings tichting bestelde in 1955 pas 'warm waterapparaten' (zie ook het boek "Ach ik bid en smeek Nee, bidden hoefden we niet voor het slapen gaan, wel een lepel levertraan slikken, met wat suiker voor de vieze smaak! We hadden geen TV, laat staan computer spelletjes, nodig, om gelukkig te zijn. Het werd avond en stil in de Vogel- buurt De volgende dag weer naar school! L.C. (Bart) Pompert Schoolreisje naar SchoorI en Bergen met de bus van Moorman. Parallelwegschool 1950. Achterste rij van links naar rechts: dhr. Kramer (hoofd der school), mw. Kramer, juf Kwak, dhr. Van der Leek (onderwijzer), dhr. Zaal (onderwijzer) en een buschauffeur. In het midden (met wit hemdje): Bart Pompert. 172

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 22