Mijn jeugdjaren na 1941 in de Vogelbuurt Als je zes jaar werd moest je naar school, toen nog de lagere school. Het systeem was simpel: zes klassen; te genwoordig moet je gaan omrekenen in groepen... Het verschil in leeftijd met m'n twee zusters was ongeveer 1 a 2 jaar, zodat we toch met elkaar optrokken. Eerst ging je naar de Fröbelschool op de Vismarkt, waar nu het gebouw van het Leger des Heils staat. Tegenover het schooltje stond de grote Vis- marktschool. Het gebouw staat er nu nog. Ik vond het zo groot, dat het me soms bang maakte! De school heelt inmiddels een andere bestemming gekregen. Staat hij al op de monumentenlijst, zodat hij niet gesloopt kan worden? Wij gingen naar de 'Prellewegschool. Je had een voor- en een achterschool, respectievelijk moeilijk en minder moeilijk. De school is gesloopt voor de Sluisdijkbuurt. Het hoofd was de heer Kramer, een streng uitziende man. De leraren droegen nog over hemden en stropdassen, in een po ging hun gezag te tonen: "Pas maar op, straks moetje bij Kramer komen!" We hadden daar ook speelkwartier en een spelletje met sigarettenmerken staat nog in m'n geheugen. Dat waren kartonnen doosjes die je in tweeën knipte, zodat je vier merken kreeg. Kwam jouw merk bovenop een ander, dan had je de pot gewonnen, net als bij kaarten. Merken? Bondstreet, Miss Blanche, Chief Whip, Navy Cut, Tri- umph... Er werd in die tijd ook nog 'getold' met een zweepje, maar dat gebeurde in je woonstraat, vanwege de ruimte. De schoolreisjes gingen naar Schoorl en Bergen met de bus van Moorkop sorry, Moorman op de Brak- keveldweg. De vijfde en zesde klas gingen niet meer naar de speeltuin, maar bijv. twee dagen naar Texel, in de jeugdherberg. Dat was in de jaren 1947 tot 1953 en voor ons een hele belevenis. Mijn moeder (thans 90 jaar) gaf ons krentenbollen met roomboter mee, een lekkernij. Als we terugkwamen doken we onder de stoelen van de bus, om de indruk te wekken dat we er niet waren. Je vraagt je af of deze 'baldadigheid anno 2006 nog uitgehaald wordt! We hadden in die tijd ook wat geld om snoep te kopen; dat deden we bij 'Smitje', links tegenover de Keizers- brug. Die omgeving is niet meer terug te halen. Je had er ook een ijssalon van Laan. Maar onze buurt ging naar Müter, hoek 'Prelleweg'-Sluisdijkstraat. Het pand bestaat nog en wordt gebruikt als kapsalon. Met een stuiver of een dubbeltje kon je behoorlijk uit de voeten: dubbelzoutje, twee voor een cent; caramels, een cent; knotsen in diverse smaken, vijf cent; bakkes vol, twee voor vijf cent. De naam zegt het al: twee in je mond! Met m'n twee zusters stonden we voor de etalage onze keuze te doen. Maar binnen waren we de tel kwijt, omdat we door elkaar praatten en meneer Müter wist het dan ook niet meer. "Ja, die zusters van jou staan maar te giechelen!" Een meisjeseigenschap die is gebleven is. Gelukkig is het pand niet gesloopt. Er tegenover had je de spoorbomen. Die werden later ver vangen door het tunneltje. De Sluisdijkstraat was een winkel straat: radio Moor en Selbach, waar ik m'n eerste singletje kocht, groente boer Verberne en Pranger, Tijdeman voor huishoudelijke spullen, kapper Kwast en ook een slijterij vergeving voor al die anderen die niet genoemd zijn. Ik denk dat slager Schrieken De school aan de Parallelweg. Ernaast de woning van het schoolhoofd. Alles is afgebroken voor de Sluisdijkbuurt. Het nieuwe station staat er al. 171

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 21