Foto richting de Spoorstraat met militair tehuis; rechts van de Koningstraat woonhuizen met hoogbouw van de School met de Bijbel, links bijna allemaal winkels. De Koningstraat als winkelstraat in de jaren 7970, vanaf de Spoorstraat. er ooit een voordracht en natuurlijk de vele voorlichtingsavonden in de jaren vijftig voor de Nieuwediepers die wilden emigreren en de wervings avonden van personeel uit de Noord- kop voor de Limburgse Staatsmijnen. Niet ver bij Formosa vandaan was de brood- en koekbakkerij van Wil lem Lammers (1859-1943) gevestigd. Lammers, volgens zeggen tot ver buiten de stadsgrenzen bekend om zijn speculaas en taai taai, kreeg in 1921 de felbegeerde onderscheiding hofleverancier uitgereikt. Dit omdat tijdens een bezoek aan Den Helder koningin Wilhelmina met haar gevolg een maaltijd kreeg aangeboden met brood en krentenbollen van bakker Lammers. Sindsdien sierde dan ook het koninklijk wapen, met de bijbeho rende vergulde letters 'Hofleverancier', de bakkersgevel aan de Koningstraat. Nadat de bakkerij achtereenvolgens werd overgenomen door: J. Mens, Stevers, C. Klopper en L. Dekker kreeg het pand in 1961 een andere bestemming door de vestiging van muziekinstrumentenhandel Rijkers. De meeste bedrijven die zo'n veertig jaar geleden nog hun zaak hadden in de Koningstraat zijn inmiddels ver dwenen, zoals: banketbakkerij Elte, de bloemenzaken van Amesfoort, Corona en Koopman, dameshoedenzaak Mai- son Maas, de kledingzaken gebr. Bischoff en De Haan, modehuis Eska, 't Bonthuis, wol en handwerkzaak Veen, de textielhandelaren Bremer en Verburgt, rijwielhandel Kikkert, de (zes!) kapsalons: Antoinet, Knol, Ur- sem, Veldhuyzen, Aalbersberg en Vis ser, de stomerijen Mos en Perfect, die renbenodigdheden Klein Artis de Does en Koopman, de fotografen Crone en Modern, de naaimachinehandelaren Hildering, Boer en Pit, het keukencen trum De Vries, de gemeentetoonzaal van de water- en lichtbedrijven, bureau Helderse Courant en drukkerij De Boer, kantoor Noord Hollands dag blad, drogisterij Zegel, elektrotechnisch bureau Van Os, warenhuis Van Wil ligen, juwelier Nauta, opticien Visser, de radio en televisiezaken van Van Os en Revier, schoenenhandel Hoogen- bosch, schoonheidssalon de Beauty, sigarenmagazijn van Lieshout Kegge, slagerij Wit en zonen, sportartikelen Dito, assurantiekantoor Biersteker, slij terij Tielemans, ijzerhandel de Lange, zuivelhandel Dekker, de Nederlandse Middenstandsbank en de Algemene Bank Nederland, Sibo, het katholiek militair tehuis Stella Maris, de sociale werkplaats, de Witte bioscoop, gerech ten en kruidenzaak Warong Djawa, Formosa, bar dancing Club 69, bar dancing Extase, bar restaurant FTalea, café Walk Inn, automatiek A.C de Boer, restaurant 't Kippenhemeltje en club Willem Alexander. Van de bedrijven die in de jaren 1970 in de Koningstraat waren gevestigd bevinden zich anno 2006 alleen nog ijssalon Aris Laan, muziekinstrumen tenhandel Rijkers en kapsalon Guus Limonard in de straat. Rens Schendelaar Bronnen Gemeente archief Den Helder (oorlogs archief) Adresboeken van Den helder Archief Helderse Courant Archief courant Helder en het Nieuwediep De gouden kroon, uitgave Helderse Cou rant (1993) Den Helder VVV informatiebrochure 1923 De geschiedenis van Den Helder, in de Helderse Courant door G. van Heusden Uit "Helderse straatnamen", samengesteld door W. Stoll (1986). 170

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 20