II t Koningstraat vanaf het Koningsplein. Geheel links met zonnescherm bakkerij Fa. Elte (laterj. van Wijk). Direct daarnaast de vestiging van de Nederlandse Middenstandsbank (circa 1930). lijkkoets werd getrokken door twee paarden, alles in het zwart, die dag rouwde heel Den Helder. En hoeveel keer zal er niet met veel tromgerof fel en marsmuziek een marinedefilé door de straat gegaan zijn. Dan de bevrijdingsfeesten in mei 1945 met vijf avonden lang dansmuziek. Die week stond de Koningstraat vol met uitbundig feestende Nieuwediepers, Engelsen en Canadezen en leden van de Binnenlandse Strijdkrachten. Een ander hoogtepunt was de doorkomst van de Wielerronde van Nederland op 5 juni 1951. Die dag trok een kleu rig lint van reclamewagens en renners door Den Helder naar de Konings traat, op weg naar de premiesprint die als een witte streep getrokken was bij Musis Sacrum, ongeveer ter hoogte van de Koningdwarsstraat. De winkeliers hadden gezamenlijk een premie van 50 gulden beschikbaar ge steld die door de massaal toegejuichte renner Jan van Elderen werd gewon nen. Maar de Nieuwediepers liepen toen vooral uit om Gerrit Schulte aan te moedigen en natuurlijk ook om de beroemde Franse renner Jean Erus- sard te zien, de helden van toen. Wel jammer dat zij die dag in Den Helder helemaal achteraan in het peloton reden, hoewel, er moest na het verla ten van onze stad nog twee honderd kilometer gefietst worden, via de Af sluitdijk naar Friesland. Achter de ramen van het kantoor van de Helderse Courant hingen de nieuw ste krantenbulletins. Het kantoor was in de jaren na de Tweede Wereldoorlog ook informatiepunt, zo kon men daar de Rode Kruis naamlijsten inzien van de slachtoffers van de oorlog in het verre Nederlands-Indië. En niet te ver geten de voetbaluitslagen, want menig Nieuwedieper ging zondagnamiddag nog even langs het kantoor van de Hel derse Courant voor de voetbaluitslagen die op houten bordjes achter het raam hingen. Bij de start van de competitie op 13 september 1947 schreef de krant: 'Evenals verleden jaar zullen wij iedere zondag vanaf half vijf de voetbaluitsla gen geven. Wij hopen dat de resultaten van onze clubs steeds reden tot juichen geven. Wij noteren liever een overwin ning dan een nederlaag, terwijl het voor u even prettiger is naar huis te wandelen, wanneer u club heeft gewon nen. De jeugd verzoeken wij niet op de raampost te klimmen. Tot zondagmid dag half vijf!', aldus de krant. Fameus waren ook de verkiezingsuitslagen die op manshoge borden tegen de gevel van het gebouw werden getoond. Tijdens de gemeenteraadverkiezingen op 7 juli 1948 schreef de krant: 'Getrouw aan de traditie zullen wij ook ditmaal alles in het werk stellen, om de verkiezingsuit slagen zo spoedig mogelijk te publice ren. Na hedenmiddag vijf uur zullen op de bekende borden aan de gevel van ons gebouw aan de Koningstraat wor den gepubliceerd de uitslag der stem ming, verdeeld over de verschillende stembureaus. Bovendien zullen voort durend gedeeltelijke uitslagen en ther mometerstanden worden omgeroepen door de bekende versterker installatie. Tussentijds wordt grammofoonmuziek ten gehore gebracht'. Het vroeger zo bekende feest- en dans- gebouw Musis Sacrum, nabij de hoek met de Koningdwarsstraat, is er niet meer. Musis Sacrum betekent letterlijk 'aan de muzen gewijd'. De Muzen wa ren de negen godinnen uit de Griekse mythologie die de kunsten en de weten schap beschermden. Het gebouw had vele functies. Zo vond er tijdens de mo bilisatie in april 1940 een tentoonstel ling over luchtbescherming plaats. Met onderwerpen als het afschermen van ramen en het inrichten van schuilplaat sen. Musis Sacrum lag toen voor die gelegenheid achter een barricade van zandzakken. Ook werd in het gebouw op 19 februari 1941 de eerste Centrale Keuken in gebruik genomen. Maar toen waren de door oorlogsmaatregelen getroffen joodse ondernemers al uit de straat vertrokken, zoals: banketbakkerij Elte, Manheim handelaar in kachels etc., de winkeliers in damesmode de Jongh, Godschalk en Röckener (Harschei), het dansinstituut van de familie Polak en het warenhuis KaPéx. Formosa was geliefd bij de Nieuwe diepers. Officieel heette het 'café - res taurant, met vergaderzalen, 2 billards en een voortreffelijke keuken'. Met name de talrijke bijeenkomsten, de jaarvergaderingen, personeelsavon- den, kampioensfeesten, de Gerard Worm modeshows, schooldamtoer- nooien, de biertap wedstrijden met presentatie van Peter Knechtjes, optredens van de Wama's, de Dutch swing college band, Peter Schil- peroort, zelfs Godfried Bomans hield 169

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 19