BOUWTERREIN Heimwee naar de Koningstraat in Keizer- Koning-, Spoor-, Weezen- en Gravenstraat, op aannemelijke voorwaarden verkrijgbaar. De perceelen in de Gravenstraat zijn, wat koopprijs betreft, zeer geschikt voor kleine Burger Woonhuizen. Beleefde aanbeveling voor het bouwen van Woon- en Winkelhuizen. P. DUIlVKElt, Adres: Weststraat, h HO en aan de Werkplaats, Door verpaupering en kaalslag heeft de Koningstraat veel van haar glans verloren. Slechts een klein aantal panden heeft nog iets van weleer. Toch heeft deze Helderse straat een rijke geschiedenis. Op 19 april 1895 werd daar de beroemde tekenaar, graveur en schilder Anton Pieck geboren, in het pand links van het monumentale Grand café 'De Buren van Pieck'. Maar er is meer historie, zoals de voormalige toonzaal van de gemeente, in 1950 geopend door burgemeester Rehorst. Waar de Nieu- wediepers konden zien wat er op het gebied van gas-, en waterapparatuur mogelijk was. Nu is er pizzeria Costa Smeralda gevestigd. Dan de ijssalon van Aris Laan, het pand van Super- pool op nummer 43 en het befaamde Formosa waarin zich nu een restau rant bevindt. Andere monumentale panden zijn al jaren geleden gesloopt en bijna vergeten. De Koningstraat kwam tot stand door de aanleg van het Helders Kanaal in 1829 waarlangs en waarachter bebou wing kwam. En door de aanleg van het spooremplacement in 1865 omdat men zich in de buurt van het station wilde vestigen. De straat werd om streeks 1865 aangelegd als verbinding tussen de Kanaalweg en de Spoor straat. Voordien bestond het gebied uit landerijen waar aardappelen en groenten werden verbouwd met een landweg als doorgang. De eerste be bouwing van de Koningstraat was typisch Helders, van alles wat, van kleine puntige huisjes met raamluiken tot aan grotere panden met balkon netjes voor de beter gesitueerden. Er stonden voor die tijd ook forse ge bouwen zoals de Vrijmetselaarsloge, de School met de Bijbel, het pand van boekdrukker en uitgever C. de Boer jr. en Musis Sacrum (later bekend als bardancing Extase) dat in gebruik was voor vergaderingen, feesten en voor stellingen. Het 'Adresboek van gemeente Helder 1887-1888' geeft een goed overzicht van de eerste Koningstraat bewoners en van de gevestigde bedrijfjes. Over het algemeen was het een doorsnee straat van een havenstadje, met be woners die beroepen hadden als: gezagvoerder, schipper, loodsschip- per, loods, loodsleerling, lichtwachter, koopman en viskoper. Weer andere bewoners waren ambachtslieden of neringdoenden en hadden uiteenlo pende beroepen van kuiper tot kas telein en van schoenmaker tot smid en natuurlijk was er een tabak- en sigarenhandel, maar ook de aannemer en timmerman Moorman, muziek onderwijzer Polak, bierhandelaar Tel- kamp, predikant Versteeg, een aantal onderwijzers en onderwijzeressen en wervianen en marinepersoneel. Kort om een Helderse straat, maar beslist nog geen winkelstraat. In die periode was de Koningstraat een onbestrate rijweg met door paard-en-wagen vast gereden grond en een zandpad voor voetgangers van circa een meter breed aan één zijde langs de huizen. De straat kreeg in 1873 gasverlichting en een gemetseld riool en in 1889 waterleidingen. In het boek: 'Hel derse straatnamen' (1986), schrijft de samensteller W. Stoll over de straat: 'Koningstraat: centrum, aangelegd in de periode 1865-1890, het gedeelte ten noorden van de Koningdwars straat stond eerder bekend als le Koningstraat, het zuidelijke gedeelte tot de Spoorstraat als 2e Koningstraat. Vernoeming 'koning' is titel van de soevereinen regeerder in een monar chie'. Aan het einde van de 19e eeuw be stond het verkeer in het centrum uit paard en wagen, fietsers, slagersfietsen Molenstraat. Uit het weekblad Helder en het Nieuwediep. 166

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 16