Het wasgoed van de Cielings Abbestee ligt in het feit dat hij in op dracht van Gecommitteerde Raden van het Noorderkwartier en de heren van Callantsoog vanaf 1647 een be langrijke rol heeft gespeeld in de plan nen tot bedijking van het Koegras. Daarnaast is hij, toen duidelijk werd dat de zorg voor de dijkwerken in de Noordkop niet aan de plaatselijke schoutdijkgraaf van Huisduinen kon worden overgelaten, door de hogere overheid steeds meer ingeschakeld bij pogingen de Helderse zeewering te consolideren. Zo werd hij tenslotte de eerste 'Opziener van 's Lands Wer ken') 1685). Jan T. Bremer Literatuur: H. Schoorl, Dirck Pietersz Abbestee, grondlegger van een school van kaart tekenaars en opzieners van 's Lands Werken in de Kop van Noord-Holland, in: Kust en kaart, Schoorl, 1990 Op zaterdag 5 augustus 2000 ligt het 'ship of fools' in de haven van 'Skil'. Er bevindt zich een internationaal operagezelschap aan boord, dat in verschillende havenplaatsen in Eu ropa voorstellingen geeft. Dat het met de hygiëne aan boord van deze oude Scheveningse logger niet al te nauw mikt is wel duidelijk. Als Ab van der Schans en Jaap Bakker zater dagmiddag naar de 'was', die aan de lijn hangt, staan te kijken, denken ze ieder voor zich, allebei hetzelfde: 'Het wasgoed van de Gielings'. Maar wie waren nou de Gielings? Het waren de drie vrijgezellen ge broeders Gieling uit de Willem Beukelszstraat te Den Helder. In de oorlogsjaren visten ze met hun stalen motorbotter HD 33 vanuit Oude- schild (de Helderse bevolking was immers in de oorlog voor een deel geëvacueerd). Zaterdag 's middags wasten de gebroeders Gieling hun kleren, die ze de hele week aan had den, in de garnalenketel. Als de 'was' dan hing te drogen, was het nog nét zo góór, als vóór het de ketel in ging. Vandaar: 'Het wasgoed van de Gielings'. De gebroeders Gieling droegen al ledrie een zwarte harde bolhoed. Als ze zaterdags in de haven lagen, kookte een van de drie het eten, de andere twee broers zaten op de voorplecht en zeiden tegen elkaar: "Zullen we dan maar?" Vervolgens stapten ze op naar café 'Havenzicht' van Joh. Bakker. Als 'de kost' dan klaar was ging de gene die gekookt had zijn twee broers halen. Natuurlijk bleven ze alledrie 'plakken'. Na verloop van tijd kwamen eerst de drie bolhoedjes bij Bakker van de trap afrollen. Even later rolden de gebroeders Gieling erachteraan. Het was een vast tafereel dat zich we kelijks herhaalde. Sam v.d. Slikke, Texel De voormalige HD 33 (Jacoba Comelia), vanaf 6 november tgót de KL 7 (Jan Maria). 165

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 15