De kop in kaart (7) Caerte van het lant van Huijsduijnen van Dirck Abbestee, 1661 Terwijl men tien jaar tevoren (1651) de dijk aan het Marsdiep nog een halve meter had opgehoogd en van een nieuwe buitenglooiing mét paal- beschoeiing had voorzien, was het na een storm in januari 1661 weer goed mis. 'Op tal van plaatsen was de paalbe- schoeiing stukgeslagen. Ook zaten er grote gaten in de buitenglooiing, terwijl een aantal pieren goeddeels was 'uitge spoeld'. Vandaar dat Dirck Abbestee, door het bestuur van het Noorder kwartier geraadpleegd, dan ook maar voorstelt om ten zuiden van de dijk een inlaagdijk te leggen 'rooiend van de Noordkaap op het West Indische huis' aan de zuidzijde van Den Helder. Op zijn 'Caerte op het Lant van Huijs- duijne met sijn dijcken, stranden, hoofden ende palen, mitsgaders het Nieuwediep in wijte, koers ende diepte, 't samengestelt, gemeeten ende gediept door Dick Abbestee in januaryus 1661 (Coll. Hirgman no. 100) staat de nieuw te leggen dijk ten westen van het dorp Den Helder als stippellijn aangegeven. Die inlaagdijk komt er (in 1662) en daarmee wordt in feite een groot deel van het oude dorp aan het Marsdiep 'buitengedijkt'. De maatregel was ove rigens terecht, want op 2 november 1662 schreef Dirck Abbestee: 't Lant van Huysduynen, genaemt 't Oude Lant is ingebroocken en is verscheyden vee verdroncken; 't was op den Helder oock quaedt genoech of't hadde inge- loopen, soo schrickelyck hooch heeft 't waeter geweest.' Het was dus alleen nog maar een kwestie van tijd dat men op deze inlaagdijk zou terugval len. Aan de westzijde van Huisduinen was er in 1662 ook weer eens een door braak in een inlaagdijk, maar dit gat werd provisorisch gedicht. Op deze kaart staan de inlaagdijken aan de I/UDIK larjfdi C nnfeWT-VAti Iktisriw, Va. ",'.:r>fc£ "y „'vi,/ 'Caerte van het lant van Huijsduijnen' van Dirck Abbestee, 7661. 163

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 13