Nieuwe muziektent in Churchillpark. in Alkmaar. Dat scheelt weer een slok op een borrel wachtgeld. Over vocht gesproken: cu vi satas tasan da kafo? Oftewel, wilt u een kopje koffie in het Esperanto. Het echtpaar Lat houwers spreekt deze wereldtaal en reist ervoor af naar een internationaal congres in Italië. De aanhouder wint, maar of dat voor esperantisten opgaat is maar de vraag. Elly van Berkum neemt na veertig jaar trouwe dienst afscheid als verkoopster bij Koppen schoenmode. De Schooten is vrijdag 21 juli in de ban van de Postcode Loterij. Het gerucht gaat dat ergens in de wijk de hoofdprijs van 18 miljoen zal val len. Nee dus en de goudkoorts dooft even snel als hij is opgekomen. De 9-jarige violiste Lisette Carlebur wint echter wel een hoofdprijs, namelijk de Helderse Kristalhelderprijs voor jong talent. Een Britse en een Japanse oorlogs veteraan planten samen met Katja Boonstra een boom van verzoening in de tuin van het Koninklijk Instituut voor de Marine aan het Nieuwe Diep. De maand eindigt evenwel met een daad van onverzoenlijkheid. Want op de tribune van het jaarlijkse Den Helder Maritiem voetbaltoernooi is het knokken geblazen. Aanhangers van de Palestijnse zaak hadden een dundoek ontrold, wat op aanwezige aanhangers van de Israëlische zaak de uitwerking had van de beruchte rode lap. Een voetbalteam uit Tel Aviv deed mee aan het toernooi. Vandaar. Ove rigens verloopt het Maritiemtoernooi vredig en onder een niet-aflatende stralende zon. Augustus 2006 De zomer biedt ruimbaan aan ker missen, braderieën sporttoernooien en culturele festivals. Tot de laatste categorie behoort De Karavaan die dit jaar met het spannende toneelstuk Night Flight naar Den Helder Airport komt. Potsenmakers en andere enter tainers vermaken het publiek op het Julianaplein. De positivo's laten weer van zich horen, de fanclub die het imago van Nieuwediep wil oppoetsen. De ras optimisten richten de stichting Vrien den van Den Helder op. Donateurs zijn van harte welkom en met hun geldelijke inleg wil de stichting evene menten en acties steunen die de mari- nestad een positieve uitstraling geven. Die krijgt de stad met de Eneco Tour, een internationale wielerwedstrijd waarvan de proloog in Den Helder gereden wordt. Bijkans alle internatio nale wielertoppers, onder wie wereld kampioen Tom Boonen, gaan onder een vriendelijk zonnetje van start op het Bernhardplein. Duizenden toe schouwers zien de renners over de Prins Hendriklaan, de dijk, Kanaal- weg en de Weststraat flitsen. De finish ligt op Willemsoord. Het sportspekta- kel wordt live uitgezonden op de tele visie en aldus is Nieuwediep landelijk breeduit in beeld. De positivo's gaan compleet uit hun dak. Minder vrolijk gestemd zijn ze evenwel over het uit blijven van de Goednieuwskrant. Het periodiek is begin 2006 aangekondigd door een aantal plaatselijke politici. Er wordt nog op gestudeerd, tekent de Helderse Courant op uit de mond van de courantiers in spe. De blikvanger op de oude rijkswerf, de VOC-replica Prins Willem, wordt van kop tot kont ingepakt voor groot onderhoud. Het omhulsel houdt het schip ook droog en dat komt goed uit, want het weer slaat om van zeer droog naar zeer nat. Zo verregent het jaarlijkse zomertennistoernooi van de HTC. De eerste Helderse Botterrace op het Marsdiep wordt onder herfst achtige omstandigheden en een harde noordwester gezeild. De Volendam 172 wint. Vrijdag 25 augustus valt de regen niet met bakken maar met scheepsruimen tegelijk uit de hemel. Meerdere panden in de Keizerstraat lopen onder water. En helemaal vol gens de mentaliteit van vandaag de dag wijzen gedupeerden subiet met een beschuldigende vinger naar de gemeente. Die zou het plaveisel van de winkelstraat te bol hebben aange legd, waardoor het moessonwater de winkels binnen kon stromen. Kees Doolaard presenteert het eerste exemplaar van 'Een oude Jutter dwaalt door Den Helder' Het boek beschrijft een 'losse' wandeling door de stad bedoeld voor iedereen die Nieuwe diep liefheeft. De 84-jarige tekenaar en kunstenaar woont sinds enkele jaren in Anna Paulowna. Oud-burge- 160

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 10