Boekbespreking (i) De Nederlandsche Zeemacht. Pantserschepen, Pantserdekschepen, Monitors 85 Geschreven door Jt. Mulder en W.F. Ruygrok, (bijdrage van E. de Boer). Redacteuren samenstellers: G.H. Kleinhout en Jt. Mulder. ISBN: 90 807822-2-x Prijs 48,50 Zoals de titel al doet vermoeden gaat dit boek over marineschepen en dan met name over de periode tussen de jaren 1860 en 1920. De auteurs beschrijven de tijd dat de zeilschepen werden vervangen door mechanisch voortgestuwde schepen en dat de houten schepen werden vervangen door 'ijzeren'. Rompen van ijzer bleken nu eenmaal beter geschikt om de machinerieën in onder te brengen dan die van hout. De marine was gedwongen om deze nieuwe ontwikkeling te volgen en ging ook over op de bouw van deze schepen. Niet onbelangrijk was dat door de vooruitgang in de techniek de bewapening zich in hoog tempo ontwikkelde. Kanonnen werden zwaarder en van een groter kaliber. De schepen zelf moesten dan ook beter tegen deze wapens worden beschermd en werden daarom bepantserd. Door de samenstellers werden een drietal soorten van deze schepen geselecteerd en in dit boek belicht. Het was de tijd dat zelfs de naam Koninklijke Marine nog niet bestond, de marine heette toen nog Nederlandsche Zeemacht. De fraaiste scheepsnamen worden in het boek genoemd, waarbij de geschiedenis van de schepen tot in details wordt beschreven. En niet alleen de technische bouwgegevens van het schip maar ook opmerkelijke feiten die tijdens de levensloop ervan plaatsvonden. Heuglijk feit voor de geïnteresseerde Nieuwediepers is dat door het onderwerp Marine het Helderse aandeel in het boek groot is. Een prachtig boek. Rens Schendelaar Het voormalig pantserschip de Schorpioen op haar vertrouwde ligplaats aan de Zuidstraat. Het schip diende na de Tweede Wereldoorlog vele jaren als logementschip voor het Marine Vrouwenkorps (Marvas) te Den Helder. De Schorpioen op haar nieuwe lig plaats achter het Marinemuseum. Het schip is in oude staat teruggebracht en te bezoeken; het vormt een onderdeel van het museum. Geheel rechts steekt de indrukwekkende ramboog als een punt in het water oppervlak. Links het lichtschip Texel. Hom .Msnwwi]

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 27