Boekbespreking 91 'Door stormvloed overmand. De watersnood van 1953 op het eiland Texel, te Den Helder en aan de Hondsbossche' door Will C. Thijs- sen. i9e uitgave van 'De Vrienden van de Hondsbossche', kring voor Noord-Hollandse waterstaatsge schiedenis. Bij de herdenking van het natuur geweld van 31 januari en 1 februari 1953 in het gebied in Zeeland, wes telijk Noord-Brabant en Zuid-Hol land is de watersnood, waaraan het in dit boek beschreven gebied was blootgesteld, onderbelicht geble ven. Toch heeft ook hier de storm mensenlevens gekost. Kort wordt een overzicht gegeven van de situatie in de Noordkop, met schade aan de Afsluitdijk en de duinen bij o.a. Camperduin en Groote Keeten, terwijl daarna uit gebreider wordt ingegaan op de ge beurtenissen aan de Hondsbossche en rond Den Helder. De situatie op Texel was evenwel echt rampzalig. Stap voor stap be schrijft de auteur de ontwikkeling van de gebeurtenissen en de maat regelen die genomen zijn bij de ramp in de polder 'De Eendracht'. Aandacht wordt geschonken aan het koninklijk bezoek aan het ei land, de maatregelen die getroffen werden om tot herstel van de dijken te komen en het weer bewoonbaar maken van de poldergebieden. Voorzieningen in het kader van de 'Deltawet' waren onder meer het verwijderen van bunkers en ge- schutsopstellingen die de dijken hadden verzwakt, verhoging van de kaden bij het gemaal Dijkmanshui zen en het verbeteren van onder an dere de Prins Hendriksluis en de Groote en Kleine Waaldersluis. Het zou echter nog jaren duren alvo rens tot uitvoering van deze voorne mens werd overgegaan, zodat het college van B&W van Texel in de ja ren '70 een brief deed uitgaan naar Rijkswaterstaat, waarin wordt be treurd dat '...een deel van de Texelse bevolking nu nog, 22 jaar na de ramp van 1953, zich tevreden moet stellen met een evacuatieplan, in plaats van zich veilig te weten achter ...op deltahoogte gebrachte dijken'. Voor de in de geschiedenis geïnte- resseer de lezer biedt de duidelijke vermel ding, via noten in de tekst, van de geraadpleegde bronnen een uitgele zen mogelijkheid zich verder in de materie te verdiepen. Het boek kan worden besteld bij het Hoogheeraadschap Hollands Noorderkwartier, postbus 850, 1440 AW Purmerend, of per tele foon (0299-663000). Prijs: 10 inclusief verzendkosten. Arie Boon Het monument op de dijk tussen de polders Eijerland en De Eendracht, (foto W.C. Thijssen).

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 31