Arsenaal, indrukken van de Rijkswerf Willemsoord uit de jaren 1936-1937 Deel 3 - Arsenaal Het was maar een stapje, dat de nieuw optredende chef-arsenaal, die juist zijn commando over Hr. Ms. Friso had overgedragen, had moeten doen om in zijn nieuwe werkkring te treden: van het Boe renverdriet waar het schip lag over de bassinbrug langs het torpedo atelier door de nogal nauwe straat, waar aan de zuidzijde het grote ge bouw lag, waarin het bureau van de chef van dat atelier en de kantoren en 'burelen' (zo heette dat toen) van de Afdeling Arsenaal gelijkvloers waren gevestigd. Alsmede de mari ne stafmuziek, die daar zijn repeti tielokaal had. O(f) het feit dat de muren van het betrekkelijk hoge gebouw zowat 2 meter dik waren om de 'geluidshinder' (een woord dat toen nog niet gebruikt werd), de keuze op deze plaats had doen val len, weet ik niet. Zeker was, dat men vanuit de straat de kapelmees ter L.H. Leistikov en zijn muzikan ten wel kon zien gebaren maar niet horen. De afdeling arsenaal had het overgrote gedeelte van dit gebouw in gebruik, boven was de takelzol der en de zeilmakerij. Het gebouw in waterstaatstijl, zoals alles van hetgeen tot de oorspronkelijke bouw hoorde, was redelijk hoog. Zeker niet on(t)sierlijk. Alles wat la ter opgericht was, was lelijker. Van de oude bouw was bijvoorbeeld het vierkante korenpakhuis met de wa terpoort, dat bij de westelijke uit gang van de werf stond, een fraai voorbeeld van de stijl van het begin van de i9e eeuw; zo goed gepropor tioneerd en vertrouwenwekkend sterk. De hoogte van het arsenaals gebouwen complex leidde nog eens tot een teleurstelling voor de direk- teur, toen bleek dat de straal van de brandspuit van de werf de dakgoot niet kon halen. Door een vestibule, waar zo waar een soort portier (zat), de kantooroppasser, kwam men naar de grote kamer van de chef en naar de bureaux van het adminis tratief personeel - een grote ruim te. Even kon men denken in een ouder type spoorstation te zijn, om dat er een loket was waar het 'pu bliek', dat waren de marinemensen met 'aanvragen' terecht konden. Deze aanvragen werden gewisseld voor 'bonnen', waarop het aange vraagde (mits de aanvraag correct werd bevonden en dat was lang niet altijd zo) uit de magazijnen kon ge haald worden. De kamer van de chef had één raam met ronde boog op het noorden en door de dikte Arsenaal gezien vanaf de Ankerparkbrug. 84

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 24