83 hout gezaagd. De koningsspil van Amerikaans grenen werd tot plan ken verzaagd en de molen werd als zomerverblijf ingericht. Er werden toen ook al zomerhuisjes op het terrein bijgeplaatst als nevenbron van inkomsten. Begin jaren 60 is het maalderijbedrijf gestopt. De le verantie van gemalen veevoer was zo goedkoop geworden, dat er niet meer tegen op te malen viel. De molen krijgt nogmaals een nieuwe eigenaar en wordt 'De Kof fiemolen' In 1962 kocht T. Scharlewi sr. de incomplete molen en vestigde er een café in dat hij 'De Koffiemolen' noemde. Er was toen al een cam ping bij de molen. De zoon, T. Scharlewi jr., nam drie jaar later de zaak over. In 1977 moesten de wie ken van de molen worden verwij derd, omdat zij een gevaar voor de omgeving begonnen te vormen. Kans op een nieuw leven? De onttakelde molen staat nu nog steeds geduldig te wachten op een grote restauratiebeurt. De Alkmaar- se Molenstichting heeft al eens een plan gelanceerd om de molen te verplaatsen naar een open stuk bol lenland aan de overzijde van de Eg- monderstraatweg waar nog vol doende windvang is. Van gemeen tewege is al eens onderzocht of een herstelplan kon worden opgezet als project voor jeugdige werklozen. Tot nu toe alleen maar plannen die tot niets geleid hebben. Zal de mo len op deze plek tenslotte zover af takelen dat hij uiteindelijk instort? Of ligt er misschien nog een laatste verhuizing in het verschiet? Een molen met een horecabestemming is meestal niet aantrekkelijk voor subsidieverleners. Het zou echter inderdaad een goede zaak zijn als de molen binnen afzienbare tijd nog een keer verplaatst zou worden binnen de gemeente, naar een plaats zonder windbelemmering waar hij weer volop tot zijn (wind) recht zou kunnen komen en als zodanig weer een aanwinst voor de omgeving zou kunnen zijn.. Conclusie Uit bovenstaande moge duidelijk zijn geworden dat de 'Koffiemolen' te Egmond aan de Hoef in geen ge val uit Schagen afkomstig is. De zoektocht naar de herkomst van de molen in 't Zand gaat onvermin derd door. Ik houd u op de hoogte. Kees Otter Noten: 1 verponding belasting op onroerend goed 2 zolderveren zeer dunne latten die tussen zolderplanken worden gevoegd (Van Dale) 3 attestatie formele verklaring omtrent een feit, een toedracht, die moet dienen als getuigenis (Van Dale) 4 In 'De Kakelepost', het periodiek van de Historische Vereniging Scha gen en Omstreken, 14e jaargang nummer 3 (juni 1999), schreef R.J.M. van der Pol meer uitgebreid over deze kwestie in het artikel 'Schagen had ooit een zaagmolen.' Geraadpleegde bronnen: G.H. Keunen, 'Molenbezit van Noord- Holland', Molens in Noord-Holland, Wormerveer 1981, blz. 148-149 J. Bregman, Schagen door de eeuwen heen, Wormerveer 1965, blz. 112 S. Hart, Geschrift en Getal, Holl. Stu diën 9,1976, blz. 26 P. Boer, 'De houtzaagmolens van de firma Eecen', De Speelwagen, 1955, blzn. 227 t/m 233 R.J.M. van de Pol, 'Schagen had ooit een zaagmolen', De Kakelepost, 14e jaargang nr. 3, juni 1999, blz.9 t/m 11 Gemeente Archief Den Helder: In- en uitgaande correspondentie B&W 1832 Rijksarchief in Noord-Holland te Haar lem: Geïndexeerd Oud-Notarieel Archief Schagen (houtzaagmolens, Huij- berts, Olpherts), 'De Toestand der Gemeente Barsingerhorn 1863 t/m 1898, bevolkingsregister Barsinger horn, Notarieel Archief Schoorl, Alkmaar Archief Provinciaal Bestuur, gerubri ceerde agenda's Ged. Staten, notulen vergaderingen met bijlagen. Kadaster Alkmaar: Kadastrale Leggers Schagen (sectie G), Den Helder (sectie B), Barsinger horn (sectie C), Egmond aan de Hoef (sectie A), Hypotheekregister 4, Schagen, Den Helder, Barsinger horn, Egmond aan de Hoef Hist. Ver. Den Helder: Heldersche en Nieuwedieper Courant 1863, molen publicaties Den Helder Stadsbibliotheek Haarlem: Oprechte Haarlemsche Courant 1863 Coll. G.H. Keunen: kopie bericht uit Purmerender Courant, 6 augustus 1873, notities vraaggesprek met J. Berkhout jr. Coll. J. Lute: krantenknipsels, foto's

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 23