Deel van een topografische kaart van Barsingerhom, uitgave 1923 (verkend i8yy, ged. herzien vytf). De molen, de loodsen en de huisjes zijn hierop nog terug te vinden. De tramlijn van Schagen naar Van Ewijcksluis ging er vlak langs. Toen deze laatste in 7972 in gebruik werd genomen was de molen echter al zestien jaar niet meer aanwezig, (coll.j. Kooij) haal van de zaagmolen die oor spronkelijk uit Schagen via Den Helder in Barsingerhom was be land. In het eerder genoemde arti kel in 'De Kakelepost'(juni 1999), het blad van de Historische Vereni ging Schagen en Omstreken, werd evenwel beweerd dat de zaagmolen uit Schagen in 1899 werd afgebro ken en in Egmond aan de Hoef weer als korenmolen werd opge bouwd. Deze bewering werd echter zonder verificatie overgenomen uit het boek 'Molens in Noord-Hol land'. Mijn verhaal is echter nog niet he lemaal ten einde. Het vervolg zal misschien dit misverstand een beetje kunnen verklaren. De herbouw na de brand In 1874 vond de herbouw plaats. Dirk Spaans ging opnieuw uit van een molen die elders gesloopt was. Deze keer betrof het een achtkanti ge bovenkruier. Helaas was het ook hier niet mogelijk te achterhalen waar deze vervangende molen van daan kwam. Na de opbouw was er iets merkwaardigs met deze 'nieu- Heerenweg te Barsingerhom aan het begin van de vorige eeuw. Het huis links en de loods erachter herinneren nog aan de tijd dat hier het bedrijf van Dirk Spaans was gevestigd, (coll. j. Kooij) Men meldt ons uit Barsingerhom van 31 juli: Gisteravond ter 10 ure brak al hier een felle brand uit in de houtzaag molen van de heer D. Spaans. Daar 't bovengedeelte van de molen 't eerst in vlammen stond, vermoedt men dat de as heet gelopen is. Tot overmaat van ramp was de brandspuit van deze plaats on klaar en kon geen dienst doen, maar die van Schagen, Haringhuizen en Kol- hom waren zoodra mogelijk op de plaats van onheil aanwezig. Nogtans zijn de molen met een voorraad hout en een gedeelte der schuur een prooi der vlammen geworden; maar de nabijgele gen arbeiderswoningen zijn gespaard. Alleen de molen was tegen brand verze kerd. Persoonlijke ongelukken zijn bij deze ramp niet te betreuren. Uit de Heldersche en Nieuwedie- per Courant van Zondag 3 Augus tus 1873: De houtzaagmolen te Barsinger hom van de heer D. Spaans, jl. Woensdag verbrand, was verzekerd. De brand schijnt ontstaan te zijn boven bij de as, vermoedelijk door dien de molen dien namiddag, door den feilen wind aangezet, te hard ge malen zal hebben; andere oorzaken weet men niet. Einde verhaal? Op dit punt eindigt in feite het ver

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 20