75 de molen erfde, spande hij toch nog een rechtzaak aan tegen de er ven Brouwer om compensatie te krijgen voor het tekort ontvangen loon. Hij werd in het gelijk gesteld en kreeg het achterstallige loon als nog uitbetaald.4 De laatste eigenaren in Schagen Op 30 oktober 1828 kwam de mo len via notaris A. Denijs uit Scha gen in handen van Cornelis Eecen en zijn drie zonen, Gerbrand, Klaas en Pieter, houthandelaren te Oud karspel. De firma Eecen, die nu nog bestaat, had toen reeds een zaag molen in gebruik op de houtwerf te Oudkarspel. De heren kochten de molen in Schagen voor een bedrag van 3635,= en gingen hem ter plaatse gebruiken als dependance van de hoofdvestiging te Oudkar spel. Dit zou duren tot februari 1832. Technische bijzonderheden van de Schager molen In register La.X3 van de Grondbelasting te Alkmaar (Schagen 1827), dat werd opgesteld bij de invoering van het Kadaster, werden de volgende bijzonderheden over de molen vermeld: Plaats: Schagen Sectie G, nummer 199 Eigenaar: G.J. Hoolwerf, vredesrechter te De Rijp Beschrijving: Een houtzaagmolen door wind bewogen, genaamd 'De Dankbaarheid', zijnde een bo venkruier zeskant met drie ramen en twee sleden. Bij deze molen is ook een open houtberging met pan nen gedekt. Hier werd voor het eerst de naam 'De Dankbaarheid' vermeld en het feit dat de molen een zeskantige con structie had. Onder: Eerste kadastrale kaart van een deel van de Loet en de Menisweg te Schagen (sectie C) van ca. 1830. Boven: Een deel van de huidige situatie rond het winkelcentrum Waldervaart, met de vijver en het eiland. De oude vorm van het water met het eiland waarop de molen stond (met een streepjeslijn ingetekend) is eeuwenlang - tot (omstreeks 1970] de ontwikke ling van de wijk Waldervaart begon - onveranderd gebleven. (Kadaster Alkmaar; bewerkt door F. Muller)

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 15