Gezicht op Schagen vanaf de Meniswe g van vóór 1832. Houtzaagmolen "De Dankbaar heid" links en korenmolen "De Ruiter" rechts. (Uit "Schagen door de eeuwen heen") een houtzaagmolen. De molen stond op een eilandje dat aan drie kanten omsloten werd door land van Pieter Corneliszoon Bregman en aan de zuidzijde door de 'Geme ne Vaart' en de Menewegh (later Menisweg), bij de plaats waar nu het winkelcentrum Waldervaart is gelegen. Wanneer deze molen daar is gebouwd, is niet precies bekend. Twee houtzaagmolens Uit oude verpondigsregisters1 blijkt dat er in de periode 1628-1630 in Schagen twee houtzaagmolens stonden. Van een van deze molens wordt vermeld dat hij een 'zaegh- mole' was 'die veere tot solderings saegt.' Dat wil zeggen, een latten- zager die zogenaamde zolderveren2 zaagde. Dat is niet bepaald het type molen dat ik zocht. Als de tweede molen echter wel een gewone bal ken- en plankenzager was, dan zou dat de molen kunnen zijn waarover in dit artikel verder wordt gespro ken. Het eerste officiële document waar in de molen duidelijk genoemd wordt is een transportakte van 25 juni 1697. Deze akte is opgesteld door Schepenen binnen Schagen, genaamd Adriaan Cornelisz. Lage- sijd en Cornelis Cornelisz. Plaats en betreft de verkoop van een 'saag- molen met al 't gereetschap, daar toe dienende, mitsgaders 't woon- huijs, en erv, staande en leggende beijde op 't eijnde van de Loet, be- lent (=grenzend aan) de Menewegh Menisweg) ten Suijden, Pieter Cornelisz. Bregman ten Noorden, Oosten en Westen, voor de somme van hondert en vijftigh Carolus gul dens, te betalen 1/3 gereet, en de resterende twee paarten op twee naastkomende maijdagen als 1698 en 1699.' De verkoper was Frans Huijbertz. van der Molen en de nieuwe eigenaar werd Bartholo- meus Olphertsz., timmerman te Schagen. Hoelang Frans Hui- bertsz. van der Molen de molen al in zijn bezit had, blijft dus nog de vraag. De molen ging hierna nog vele ma len over in andere handen, maar bleef steeds op dezelfde plaats in bedrijf. Uitbuiting van de knecht In het oud-notariële archief van Schagen komen in de periode 1716- 1717 een reeks attestaties3 voor, op gesteld door notaris Johannes van der Meer, die alle betrekking heb ben op een geschil tussen de mole naarsknecht (op de bewuste mo len), genaamd Cornelis Willems zoon Veth en de toenmalige eige naar, Jacob Adriaenszoon Brouwer. Het kwam vaak voor dat dergelijke geschillen notarieel werden vastge legd om eventueel als bewij stukken in een rechtzaak te kunnen dienen. Cornelis Veth kreeg over lange tijd (ruim 16 jaar) veel minder betaald dan was afgesproken. Ofschoon hij tenslotte na de dood van zijn baas Gezicht op Scha gen, 9 juni 17 44. (Rijksarchief Haar lem) 74

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 14