Zaagmolen 'De Onderneming' aan de bocht van het Heldersche Kanaal (Kwam uit Schagen en vond zijn einde in Barsingerhorn) Plan voor bouw replica houtzaagmolen 'De Onderneming' in Den Helder 73 'Historie leeft, dus moeten er ook mensen te vin den zijn die zich in willen zetten voor de herbouw van een nostalgische molen in Den Helder'. Deze woorden van Hans Verhoef in de Helderse Courant van n mei 2002 leidden vervolgens tot een aantal bijeenkomsten. Onder zijn leiding werd op de eerste bijeenkomst een bestuur gevormd waarin Krijn Harte, Pieter Sijpesteijn, Dirk Reits- ma, Stefan Oudijk en Rens Schendelaar zitting na men. Deze zes Nieuwediepers hebben inmiddels een stichting opgericht: 'Helderse Molenstichting De Onderneming'. Doel is de bouw op het Molen plein van een replica van houtzaagmolen De On derneming en dat binnen een termijn van circa vijf jaar. Het Molenplein is de exacte locatie waar de molen van houthandelaar Leendert den Berger in de periode 1832 - 1862 heeft gedraaid. Als ge bruiksfunctie denkt de stichting aan openstelling van de molen voor het publiek met rondleidingen en demonstraties door vrijwillige molenaars. Ver der is een bijdrage - in samenwerkingsverband - denkbaar aan de restauratie van historische sche pen op de Oude Rijkswerf, met name in de vorm van gezaagd hout. In één van de bijgebouwen van de molen zou bovendien een educatieve expositie van de vroegere Helderse molens ingericht kunnen worden. De kans dat er een molen komt wordt steeds groter. Net als de mogelijkheid om hem als toeristische trekpleister te betrekken bij het thema park van de Oude Rijkswerf. Dat de molen de stad meer uitstraling zal geven vinden ook de wethou ders Vos en Waltman, die steun hebben toegezegd voor dit ambitieuze plan. Ook de betrokkenen bij het 'Projectteam Stadshart' zijn enthousiast en zien het plan als een aanvulling op hun visie van stadsontwikkeling. Tijdens de zoektocht naar historische gegevens voor de bouw van de replica van de houtzaagmolen kwam Rens Schendelaar in contact met de heer Kees Otter, vrijwillig molenaar en bewoner van wa termolen D aan de Grote Sloot in de Zijpe. Als au teur van artikelen over historische molens schreef hij onderstaand artikel over de bijzondere levens loop van de molen aan het Molenplein. De Redactie Inleiding Voor de bouw van de molen van Zeeman in 't Zand werd in 1865 een molen gebruikt die eerder waarschijnlijk ergens in de Zaans treek was afgebroken. Het bleek echter tot nu toe niet mogelijk uit te vinden welke molen dat geweest zou kunnen zijn. Ook in of rond Amsterdam werden kort voor 1865 geen molens afgebroken die in aanmerking zouden kunnen ko men. De molen in 't Zand was oor spronkelijk waarschijnlijk een zaagmolen geweest. Daarvan zijn nog sporen terug te vinden in de inwendige houtconstructie. Gerrit Keunen, een molendeskundige van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg wees mij er op dat er op de werf van de VOC in Amsterdam ooit een houtzaagmolen heeft ge staan die van het type pal trok was. Hij meende dat er op de marine werf in Den Helder misschien ook wel een houtzaagmolen kon heb ben gestaan, die misschien ergens anders terecht was gekomen. Het leek in ieder geval zinvol die moge lijkheid eens te onderzoeken. Inderdaad bleek er in Den Helder een houtzaagmolen te hebben ge staan van het type 'zeskante boven kruier', in 1863 gesloopt en elders weer opgebouwd, maar het was niet de molen die in 't Zand terecht is gekomen. Uit het onderzoek naar deze 'Helderse' molen kwa men zulke interessante feiten naar boven dat ik het de moeite waard vond er een artikel aan te wijden. Dit is het resultaat. De houtzaagmolen aan de Loet in Schagen Eens stond er even buiten Scha gen, aan het verlengde van de Loet,

Levend Verleden - Den Helder | 2003 | | pagina 13