verschijnende krant in een dagblad te veranderen. Redacteur Jaap Bijl- sma had, evenals baas Leendert, z'n bureau midden in het bedrijf. De binderij onder leiding van Piet van Strijen zorgde voor het afwerken van het drukwerk, zoals vouwen, perforeren, aftellen en voor het naaien en inbinden van boeken. Een terechte vraag U zult zich misschien afvragen hoe een betrekkelijk kleine stad als Den Helder aan zo'n grote drukkerij kwam. Temeer, omdat er geen in dustrie of grote handelshuizen wa ren. Dat was een gevolg van het Groot Noord-Hollands Kanaal, dat in 1824 gereed was gekomen. Al vanouds hadden de zeeschepen de rede van Texel als thuishaven (VOC). Door overladen op lichters en kleinere schepen konden nu de vrachten sneller naar Amsterdam gebracht worden. Daarvóór gebeur de dat via de Zuiderzee, maar de vele ondiepten en vooral Pampus waren grote obstakels. Na 1824 ves tigden daarom de grote scheep vaart-maatschappijen, opvolgers van de VOC, hun kantoren in Den Helder. Overheden en instanties verhinderden, dat de stad voordeel zou putten uit haar gunstige positie en alle binnenvaart moest recht streeks naar de hoofdstad doorva ren. Opslagplaatsen en verwer kingsinstallaties waren absoluut verboden. Men vreesde concurren tie en dat heeft de stad flink parten gespeeld. Toch was het een gunsti ge tijd voor Den Helder. Het druk ke scheepvaartverkeer en de vele zeelieden, die de stad bevolkten, brachten leven en vertier. Drukkerij De Boer is in die tijd opgericht en profiteerde van de opdrachten van de scheepvaart. Helaas weet ik de juiste datum van vestiging niet meer, maar er staat mij iets bij van 1870. In 1876 kwam het Noorzee kanaal tot stand en dat betekende voor Den Helder een behoorlijke te rugslag. De Stoomvaart Mij. Neder land (opgericht in 1870) bracht haar kantoren over naar Amsterdam en de Mij. 'Java' is meen ik in 1879 opgeheven. Voor De Boer bleef de band met de SMN echter gelukkig behouden. De maatschappij was te vreden over het geleverde werk en de drukkerij zorgde er voor steeds een stapje voor te blijven op nieuwe ontwikkelingen. In 'mijn' jaren werd het contact onderhouden door de jonge heer De Boer (P.C.), die elke woensdag naar Amsterdam reisde. Zelf had ik ook meermalen de eervolle opdracht om een bezoek waar te nemen. Na de oorlog moest de SMN al spoedig het anker voor goed over boord werpen, evenals de Rotterdamsche Lloyd. De Boer ver loor daarmede z'n grootste klant. Het pleit voor de toenmalige lei ding van het bedrijf, dat men de bui heeft zien aankomen. Daarom werd in 1942 een drukkerij in Hil versum overgenomen. Men meen de, dat de vestiging in het centrum van het land meer kansen bood dan het 'verre' Den Helder. De gekoch te drukkerij 'De Mercuur' aan de Vaartweg was een middelgroot be drijf met plm. twintig man perso neel. Enkele jaren na de oorlog werd tot nieuwbouw overgegaan aan de Zeverijnstraat en werd de drukkerij van Den Helder met een deel van het personeel naar Hilver sum verplaatst. De familie De Boer Toen ik in 1927 in het bedrijf kwam bestond de leiding daarvan uit de al oude heer C. de Boer, zijn broer Leendert en zijn zoon P.C. de Boer. De echtgenote van de eerstgenoem de, mevrouw De Boer-Jongkees, was een bekende figuur in de stad. Zij deed veel aan welzijnswerk en had zitting in verschillende co- mité's. Zij was een enigszins domi nerende figuur, maar had een goed hart. Met de vrouw van P.C. de Boer (M. Brouwer) heb ik weinig contact gehad. Zij woonden op het Dijkje. Het was een zachte, vriende lijke vrouw, die een lief karakter deed vermoeden. De oude heer De Boer was een rustig type, die aan zijn grote bureau stil zijn werk deed. Mijn contacten met hem wa ren niet intensief. Ik kreeg mijn op drachten van de boekhouder, S. Ko ning (verderop meer over hem). De Boer was een strenge man. Ik ge loof, dat ik hem nooit heb zien la chen. Maar hij was ook strikt eerlijk en ik denk met dankbaarheid aan hem terug. De heer Leendert de Boer bemoeide zich weinig met de gang van zaken. Hij had een bu reau in het midden van het bedrijf, evenals de heer Bijlsma en bepaal de zich tot zijn taak: de calculatie, waar beslist een behoorlijke bezig heid mee genoemd is. Met de heer P.C. de Boer had ik het meest te maken. Ik mocht hem graag en we derkerig zag hij bepaald wat in mij. Hij nam mij mee naar Amsterdam, als hij dacht, dat er wat voor mij te leren was. Eenmaal mocht ik een weekend-tocht met hem maken naar de Noordzee. Er was dan een overnachting op Texel. Hij had een eigen zeewaardig zeiljacht met als schipper de heer Krook. Het draai de niet uit op een pleziertochtje: zondagsmiddags veranderde het aanvankelijk mooie weer in een harde wind en het jacht begon ge vaarlijk over te hellen. Op een gege ven moment zag ik het water de ka juit binnenstromen en ik was verre van blij. We hebben wel de thuisha ven kunnen bereiken. Kantoor in Amsterdam Al vóór de oorlog voelde het bedrijf behoefte aan een pied-a-terre in Amsterdam als contactpunt voor de relaties in de hoofdstad en omge ving. Het was 1937 toen ik naar het gehuurde kantoorpand aan de He rengracht werd gezonden om daar de honneurs waar te nemen. Meestal maakte de heer De Boer van z'n woensdag-bezoek aan de Stoomvaart Mij. Nederland gebruik om bij mij aan te komen. Op zo'n woensdag kwam hij weer op be zoek, ditmaal met zijn moeder. Zij verlieten mij om ongeveer half zes

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 9