'Wat ik nog weet...', herinneringen van een oud-stadgenoot De Kanaalweg: De Kanaalweg was in de vooroor logse tijd een belangrijke winkel en wandelpromenade. Postkantoor, banken, goede banket bakkers, alles was er: Amerikaans ondergoed bij Daan de Groot, tri plex enz. bij Klut, feestartikelen bij Grauw, boekhandels, mode en na tuurlijk de schouwburg-en feestzaal Casino. Op de eerste foto is nog de oude Postbrug (1840) te zien, met draai end gedeelte. De brugwachter was Maigret, de schoenmaker, die ook bootjes verhuurde. Het grote ge bouw aan de linkerkant was het postkantoor. Opvallend is dat er geen fietsen voor staan; op de tweede foto (1933) wel en in de ver te rijden zelfs twee auto's. De tweede foto geeft wat meer dui delijkheid over de bebouwing. Een mooi ontworpen vaste brug, breed en degelijk, een compliment voor het Bureau Gemeentewerken. Te genover de brug was de boekhan del Maas, later het verkeersbureau van Velthuys met rechts daarvan de Arbeidsbeurs. Opvallend is dat er reeds een verkeersbord van de ANWB staat. Misschien een "hangplek" voor werklozen? De twee lichte huizen waren van dok ter Bakker (woonhuis en praktijk). Tot op zeer hoge leeftijd reed hij nog zelfstandig naar zijn patiënten (in de eerste versnelling!). Daar naast was de Poststeeg, met inkijk in de sorteerkamer van de postbo des; even verder zag je de telefonis tes die niet anders deden dan stek kers in grote panelen steken. De draaischijf was toen nog niet uitge vonden. Vervolgens vlug de hoge houten trap op en dan het uitzicht op ons wonderschone Marsdiep. ...En dan te bedenken dat de huidi ge generatie hier niets van weet, want de Kanaalweg - en nog veel meer - moest plat ten behoeve van "schootsveld"...voor de Duit sers, wat later niet eens nodig bleek te zijn: op die plek is (gelukkig) geen schot gelost. Dick Abbenes

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 6