Christiaan Terpstra en Hr. Ms. "Nobo" 35 Het bijeenzoeken van oude fami liefoto's voor mijn nichtjes Sas- kia en Edith van Loo, dochters van mijn overleden broer Jan die, door de logeerpartijen van vroe ger in ons huis aan de Singel 43, hun affiniteit met Den Helder behielden, betekende voor mij meer dan alleen maar het lospeu teren van foto's uit een album om ze te laten reproduceren. Je bent ermee bezig en tegelijkertijd komen dan de gedachten boven drijven van wat er allemaal is gebeurd in een mensenleven. Het leek me wel leuk om er behalve een verklarende tekst, ook twee gedichten van Christiaan Terp stra, pseudoniem voor de in Den Helder geboren en in Vriezenveen overleden notaris/dichter Jan Christiaan Marius Kruisinga (1895- 1971) aan toe te voegen. Uit de in 1990 in opdracht van de Helderse Historische Vereniging door Henk Brandsma en Jan Bre- mer samengestelde heruitgave (een juweeltje) van de in 1943 verschenen dichtbundel 53° N.B. van Christiaan Terpstra, koos ik de gedichten Dijk- straat 30 en Hr. Ms. Nobo. Het eer ste, omdat mijn moeder ooit op het adres Dijkstraat 30 inwonend heeft gediend in het gezin van de marine officier Pieter Groen. Het tweede ge dicht, Hr. Ms. Nobo, spreekt mij aan omdat ik met mijn vriendjes dikwijls bij de haven was te vinden waar we, ver voor de oorlog, speelden en vol ontzag de boten in en uit zagen va ren. Christiaan Terpstra dichtte in mooie, klare taal over zijn eigen her innering aan de binnenkomst van de torpedoboot "Nobo" in de haven van Den Helder. Christiaan Terpstra. Hr. Ms. "Nobo" 1900 Heel snel, heel zwart en sterk vergroot Schuimt daar de torpedoboot, Die Nobo heet, de haven in: Mijn eerste schip, een vaag begin. Een witte lucht - een groene zee Waarop men eensklaps 'Nobo' leest! De Nobo sneed de kim in twee, Vijf jaar zal ik toen zijn geweest, 't Draaiorgel speelde op de kade 'I 'm Walking Home with Angeline', Zo heb ik daar, door God's genade, Die letters op die boeg gezien. Een prachtig gedichtje en je ziet het voor je, al is het ruim een eeuw ge leden, hoe Christiaan Terpstra als jongetje van vijf, aan de hand van zijn vader de marineofficier Christaan Francis (Kruisinga), de torpedoboot 'Nobo', heel snel, heel zwart, en sterk vergroot, de haven van Den Helder heeft zien binnen stomen. In onze herinnering zijn alle torpedoboten en de meeste an dere schepen van de Koninklijke Marine grijs van kleur geweest. Een mogelijkheid was dat de 'zwar te' impressie die Terpstra van de 'Nobo' in gedachten had, mis schien ingegeven kon zijn door de herinnering aan de twee -gitzwar te rook uitblazende - schoorstenen en/of aan de roetzwarte sjouwers die met manden vol steenkool op hun nek moeizaam de loopplank opzwoegden onder de bemoedi gende klanken van het draaiorgel dat op de kade speelde. De mooie sfeervolle foto van de grijze Hr. Ms. 'Nobo', ontvangen van het Instituut voor Maritieme Historie in Den Haag, maakt in ie der geval duidelijk hoe treffend Christiaan Terpstra zijn herinne ringen aan de schuimende binnen komst van de 'Nobo' in de haven van Den Helder heeft verwoord. Het eerder genoemde instituut ver strekte desgevraagd eveneens infor matie over de kleur van Hr. Ms. 'Nobo' en over de herkomst van de scheepsnaam (met dank aan drs. A.J. van der Peet): Gaandeweg zijn de marines wereld wijd vanaf 1905 de kleur grijs gaan toepassen voor de beschildering van de scheepsromp en bovenbouw. In de de cennia hiervoor werden de zogeheten 'Victoriaanse kleuren' zwart voor de romp en beige en wit voor de boven bouw, gebruikt. De kleine torpedobo ten werden hierbij veelal geheel zwart geschilderd om hen minder te laten opvallen en om zo het verrassingseffect bij een eventuele aanval te doen toene men. Hr. Ms. 'Nobo', die in deperio-

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 3