Boekennieuws "De Tedere Minnaar" door Dens Vroege ISBN 90 76307 05 9 Verkrijgbaar in de boekhandel voor 17,95. Wegens haarscheurtjes in de ge zondheid van uw recensent is de bespreking van het boek "De Tede re Minnaar" enige tijd blijven lig gen. Het wordt dus tijd dit recht te trekken. "De Tedere Minnaar" is de geschie denis van een eerste liefde tussen twee kinderen en dat tegen de nos talgische achtergrond van Den Hel der in de jaren vijftig van de vorige eeuw. De lezers die toen in deze stad woonden, zullen ongetwijfeld be kende punten en personen tegen komen, zoals de oude bibliotheek in de Breewaterstraat, winkels in de Keizerstraat en Spoorstraat en de bioscopen Tivoli en de Witte. Zeker voor degenen die bekend zijn met de situatie in dit stadsdeel, maar meer nog voor degenen die de inhoud van de roman kunnen projecteren naar de familie Vroege, zal het lezen ervan een ware ont dekkingstocht zijn. Door mensen gemaakt - Cultuurhistorische waarden in Noord-Holland ISBN 90 5769 008 X Uitgave van de provincie Noord- Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem We kregen dit boek in bezit, verge zeld van een CD met een overzicht van de potentiële rijksmonumenten in Noord-Holland. Allebei uitgaven van de provincie. In het voorwoord wordt o.a. de vol gende verantwoording gegeven: "Teneinde met besef van het verle den de toekomst vorm te geven heeft de provincie een kanskaart ge maakt, een kaart van de boeiende geschiedenis van haar gebied. Door met respect om te gaan met de geschiedenis blijft deze immers tot in lengte van jaren af te lezen". Het boek geeft een thematisch ge groepeerd verslag van de cultuur historische waarden onder de noe mer "Noord-Holland enin vijftien hoofdstukken, waaronder prehistorie, boeren, zeevaart, han del, godsdienst, industrie en na tuur, om maar een volstrekt wille keurige en incomplete opsomming te geven, terwijl bekende en onbe kende provinciegenoten vertellen over hun favoriete plekken. In de inleiding wordt gesproken over een klein schiereiland in Noordwest-Europa, een winderig en drassig stuk moeras, omgeven door een brede strook duinen en zware dijken, waar met moeite een boek over te schrijven zou zijn. Meer dan twee miljoen mensen hebben zich hier in de loop der ja ren echter gevestigd en zijn dus kennelijk van mening geweest, dat het goed leven is in dit stuk Neder land. De geschiedenis van Noord-Hol land, de bijzondere inrichting ervan en de invloed die dit gebied in de loop der eeuwen heeft uitgeoefend weerspreekt de opvatting, dat het samenstellen van een boek proble matisch zou zijn en het resultaat mag er dan ook zijn. Uw recensent heeft genoten en raadt u aan kennis te nemen van dit standaardwerk. 59

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 27