De renovatie van de Petrus en Paulus-kerk In 2001 en 2002 is hard gewerkt aan de restauratie van de PP-kerk aan de buitenzijde en de totale restauratie en vernieuwing van het interieur van dit mooie gebouw. Voor Helderse begrippen een oud gebouw. Immers het dateert uit 1840 en slechts weinig gebouwen in onze gemeente dateren uit die tijd. Het bijzondere karakter van het kerkge bouw was reden om dit gebouw op de lijst van rijksmonumenten te plaatsen. Voordeel is dat vanwege deze status de rijksoverheid bijdraagt in de kosten van de restauratie en instandhouding. Het betekent echter ook dat op alle werkzaamheden aan zowel de buiten- als de binnenzijde toezicht gehouden wordt door de Rijks Dienst voor de Monumenten zorg. We mogen dus niet altijd doen wat we graag zouden willen. Verder moet worden vermeld dat ook het bouwbureau van het Bisdom betrok ken is bij de werkzaamheden, maar dan vooral in ondersteunende en adviserende zin. De buitenzijde Een groot deel van het dak is ver vangen. Het uurwerk in de toren werd gereviseerd en de wijzerpla ten vernieuwd. De muren werden voorzichtig hersteld. Daarbij moest rekening worden gehouden met al lerlei bouwfysische aspecten.Vooral het voegwerk leverde heel veel sores op. De ramen werden geheel verwijderd en schoongemaakt. Het glas in loodwerk werd geheel ver nieuwd omdat het lood grotendeels vergaan was. Verder werd zowel de toren als de rest van het gebouw ge schilderd. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat in een der ko lommen naast de hoofdingang een groot mierennest bleek te zitten. Ook de goten en hemelwaterafvoe- ren werden gerepareerd en ver nieuwd waar dat nodig was. De sacristie Het gebouwtje waarin de sacristie en sedert enige tijd een dagkapel waren ondergebracht bleek in zeer slechte staat te verkeren. Het ge bouwtje (geen monument) dateer de waarschijnlijk uit het begin van de vorige eeuw en hing ruim 16 centimeter uit het lood. De renovatiekosten inclusief het alsnog aanbrengen van een funde ring bleken hoger te zijn dan het bouwen van een nieuwe sacristie. En dus werd een nieuwe sacristie gebouwd waarin tevens een werk ruimte werd opgenomen voor de vrijwilligers die betrokken zijn bij schoonmaak- en onderhoudswerk zaamheden. Nadat alle werkzaamheden aan de sacristie gereed waren, werd de achtergevel van het kerkgebouw schoongemaakt en opgeknapt. Het interieur Het interieur van de kerk is totaal vernieuwd. Het voormalige pries terkoor werd geheel verwijderd. De oude en doorgezakte) vloer werd opgevijzeld en een geheel nieuwe dekvloer werd aangebracht. Verder werd een nieuwe verwarmingsin stallatie geïnstalleerd, alsmede een luchtcirculatiesysteem. Op de plaats waar vroeger het zijaltaar was werd de ingang naar de sacristie weer gemaakt. Die was daar vroe ger ook en het is verrassend wat zoal tevoorschijn komt bij het hak en breekwerk. Boven de zijbeuken moest het plafond geheel worden vernieuwd. De etage waar het koor zingt werd op één niveau gebracht wat ruimtelijk een goede keus bleek te zijn. Ook aan de inrichting van het koor is het een en ander verbe terd. Bij de linkerzij-ingang werden toiletten gesitueerd (waaronder een invaliden-toilet). De hoofd-ingang werd verder voorzien van automati sche deuren. Het ontwerp voor het interieur het geen tot stand kwam in een overleg van de interieur-commissie, be staande uit parochianen uit alle ge ledingen, enige leden van de bouw commissie en de liturgisch vormge ver Pim van Dijk, werd positief be oordeeld door de esthetisch-liturgi- sche commissie van het bisdom. Ook de Rijks Dienst voor de Monu mentenzorg bekeek een en ander en schakelde ook nog een deskun dige in die een historisch kleuren- onderzoek uitvoerde. Heel veel overleg was nodig om tot een voor alle partijen aanvaardbaar kleuren- plan te komen. Ook het gebruik van de verfsoorten werd onderzocht. Omdat in het verleden verschillen de soorten verf werden gebruikt moest een deel van de oude verfla gen met de hand en heel voorzich tig worden verwijderd. De vormgeving en kleur van de vloerbedekking werden afgestemd op de overige kleuren in de kerk zaak alsmede aan de plaatsing van het meubilair. De verlichtingsinstallatie werd ge heel vernieuwd en een nieuwe ge luidsinstallatie werd geïnstalleerd.

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 21