regis- :aat .828 rdam truida ïomen onge n Hel- aeteen hij tot eft, is k geval ezin te ikt n kin- ïter. :rouw- j hem inge- erso- s boot. ar in ïg 1830 't onze erd te boek, terwijl de Zur Mühlens toch een zeer oud luthers geslacht vor men. Dat kan echter verband hou den met het feit dat Joan Thomas zich niet heeft willen inlaten met de Hersteld Evangelisch-lutherse gemeente die in 1827 in Den Hel der wordt ge sticht en een kerk aan de Middenstraat in gebruik neemt: hij is nu eenmaal met sterke ban den verbonden met de Evange lisch-lutherse gemeente in Amsterdam, waar de recht zinnige stro ming zich als Hersteld lut herse gemeen te in 1791 na grote strubbe lingen van had afgescheiden. Hij zal het met die gang van zaken hartelijk oneens zijn ge weest. Er zijn in de archieven tekenen die er op wijzen dat hij de Hersteld luthersen in Den Helder bepaald vijandig gezind is geweest. In elk geval heeft hij ze volkomen links laten liggen. Joan Thomas Zur Mühlen pikt een aardig graantje mee van de toene mende groei en bloei van de Hel- derse haven. Hij ziet duidelijk de grote mogelijkheden die de haven ook nog verder heeft. De vriend schap, die hij sluit met Edward Taylor, een in 1827/1828 naar Den Helder gekomen deskundige op het gebied van de sterk opkomende stoomvaart, legt hem geen windei eren. Taylor heeft al sinds 1823 een concessie voor stoombootdiensten van Amsterdam op Utrecht en Lemmer en brengt in dat jaar een raderstoomboot in de vaart. In juli 1833 vormen de beide broers Zur Mühlen met Taylor een vennoot schap die de scheepswerf "De Hoop" van Andries Korff aan het Nieuwediep aankoopt. Daar kun- len, tenslotte zelfs als het oudste lid van dit college. In maart 1846 begint de vennoot schap "Gebr. Zur Mühlen en Tay lor, scheepsmagnaten aan het Nieuwediep" een stoombootdienst Binnenhaven met op de achtergrond Ankerparkbrug en Rijks Werf. nen niet alleen reparaties aan sche pen uitgevoerd, maar ook schepen gebouwd worden, al mogen de re paraties alleen nood-reparaties en de schepen niet te groot zijn, als ge volg van de belemmerende bepalin gen van het "onvrij territoir", die vooral uit concurrentienijd door toedoen van Amsterdam in stand worden gehouden. Zoiets heet te genwoordig protectionisme. De capaciteiten van Joan Thomas Zur Mühlen zijn inmiddels ook an deren opgevallen. Al op 1 februari 1840 wordt hij verkozen tot lid van de gemeenteraad, die dan uit acht leden bestaat. Hij zal die functie tot aan zijn dood in 1871 blijven vervul op Londen voor het vervoer van per sonen, goederen en vee. Scherp ziet Zur Mühlen dat er voor de Helder- se haven nog veel grotere mogelijk heden zijn als de beperkingen van het "onvrij territoir" maar eerst op geheven zouden worden. Alle po gingen, welke daartoe in het werk gesteld worden, lijden echter schip breuk. In 1849 biedt een wijziging in de Wet op de Middelen echter eindelijk een mogelijkheid om on der het gehate regime uit te komen. Dan steekt een aantal Helderse no tabelen de koppen bij elkaar en wordt een commissie in het leven geroepen tot opheffing van het "on vrij territoir". Naast de heren Taylor

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 17