Een vooraanstaand Nieuwedieper: Joan Thomas Zur Mühlen Joan Thomas Zur Mühlen was een telg uit een oud adellijk geslacht in Estland. Het wapen der familie voert in goud een afgerukte rode hertenkop met hals en als helmte ken de hertenkop uitkomend; de dekkleden dragen de kleuren rood en goud. Er hebben veel burge meesters, regenten en kooplieden toebehoord. De oudst bekende voorvader Hermen thor Möhlen, koopman, raadsheer en burge meester in Narva, overleed in Lübeck vóór 19 november 1560. In oktober 1714 is de in Reval geboren wolkoper Thomas Zur Mühlen naar Amsterdam geko men, waar hij in 1738 als poorter wordt ingeschreven. Zijn zoon Barent Commanus Zur Mühlen is de grootvader van (o.a.) de broers Barend en Joan Tho mas Zur Mühlen, die samen de firma Gebrs. Zur Mühlen hebben gevormd, welke zo'n belangrijke rol in de geschiedenis van Den Helder heeft gespeeld. Van de beide broers was Barend de oudste. Hij is in Amsterdam geboren op 15 april 1795 en staat te boek als commissionair en reder. Tot aan zijn dood op 17 november 1865 is hij in Amster dam blijven wonen. Dat kan niet gezegd worden van zijn twee jaar jongere broer joan Thomas. Weliswaar is ook hij in Amsterdam geboren, en wel op 30 mei 1797, maar hij ver ruilt deze stad al jong voor Den Helder omdat hij nauw betrokken raakt bij de scheepvaart door het in 1823 in gebruik genomen Groot Noord-Hollandsch Kanaal. Vandaar dat wij ons verder alleen met hem en zijn nageslacht zullen bezighou den. Samen met zijn broer Barend be gint Joan Thomas Zur Mühlen in 1823 meteen al een barge (trek- schuitj-dienst met jaagpaarden door dit kanaal te exploiteren. Maar in datzelfde jaar vraagt en verkrijgt hij ook al een vergunning om door dit kanaal een beurtdienst met een schroefstoomboot te onderhouden op Amsterdam. Die reis duurt dan nog maar zo'n zes uur in plaats van twaalf zoals tot dusver. Een enorme vooruitgang dus! Het ligt dus wel voor de hand dat de jonge ondernemer al in 1823 in Den Helder is gaan wonen, zij het als vrijgezel. Dit is niet na te gaan omdat het oudste bevolkingsregis ter pas in 1850 begint. Wel staat vast dat hij op 27 november 1828 op 31-jarige leeftijd in Amsterdam trouwt met de 22-jarige Geertruida Bernardina Vihoff en aangenomen kan worden dat hij met zijn jonge vrouw daarna een huis in Den Hel der heeft betrokken. Of dat meteen al het grote herenhuis aan de Hoofdgracht is geweest waar hij tot aan zijn dood in gewoond heeft, is niet zeker. Dat huis was in elk geval ruim genoeg om zijn grote gezin te huisvesten: zijn vrouw schenkt hem, naast vier jonggestorven kin deren, vijf zoons en een dochter. Maar ook hebben twee ongetrouw de zusters en zijn moeder bij hem ingewoond. Hij komt met zijn ge zin - dan nog maar uit drie perso nen bestaand - dan ook al voor in het register van de volkstelling 1830 in Den Helder, al staat het tot onze verbazing dan als gereformeerd te Binnenhaven met Amsterdamsche boot. 48

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 16