Aan de andere zijde van het wei land tussen een sloot en de toen nog onbebouwde Professor Blok- straat was een voetbalterrein. Oor spronkelijk zou het zijn bespeeld door de v.v. "Helder". Na de verhui zing van die vereniging naar de Sportlaan - dat zal omstreeks 1930 zijn geweest - vond de v.v. "Helder- sche Boys" er onderdak, later "At las". "HRC", ontstaan uit een fusie van drie voetbalverenigingen, zat reeds bij haar oprichting in 1920, op de plek aan de Sportlaan (toen nog een stuk sintelpad) die tot de jaren vijftig behouden zou blijven. De oude houten, ietwat gebrekkige, slecht onderhouden tribune - daar is hij - en het houten bijgebouwtje met de kleedkamers, was voor ons jongens uit de buurt een el dorado om te spelen. De merkwaardige houten schuif- ventilatieluiken staan mij dan ook nog helder voor de geest. Evenzo het ingenieuze schuifsysteem met doeken ten tijde van de voetbalvereniging Atlas (naar ik meen was dat een club met vooral leden afkomstig uit de Vis- buurt) dat ten doel had om kijken de niet-betalers het zicht op de wed strijd onmogelijk te maken. De tri bune stond ongeveer tussen de hui dige sportzaal aan het sportterrein- tje aan de Pasteurstraat en de Pro fessor Blokstraat. Het was een buurt waar het ondanks de crisistijd goed leven was. Veel speelgelegenheid, vooral bij de sloot achter de Huygenstraat (tussen huisnrs. 8 en 10) en naast het schooltuincomplex van de in die ja ren dertig gebouwde BLO - school. Een golf van ontzetting ging evenwel door de buurt toen daarin een van de tweelingzusjes Planken verdronk. Onwillekeurig gaan mijn gedach ten dan ook uit naar al die jongens en meisjes uit de buurt, waarvan velen, tijdens hun jeugd in Den Helder, de donkere jaren van oor log en geweld meemaakten. Ze gin gen school op School 5 aan de Pa rallelweg, de opleidingsschool met onder meer mijnheer Kramer, juf frouw Timman, de grootmoeder van schaker Jan Timman of op de Tuindorpschool met onder meer de heren Muts, Gravemaker, Adolfs, Mol en juffrouw Treffers. Later naar de Ambachtschool, MULO, RHBS of Gemeentelijk Lyceum. Velen zwermden daarna uit. Den Helder bood heel weinig vooruit zichten. Ondanks de smalle beur zen van de ouders kunnen de kin deren van de Huygenstraat en aan palende straten, voorzover nog in leven 65 a 80-jarigen, thans vaak terugzien op een geslaagde loop baan. Van de ouderen: Koos Tom- pot: ministerie van Marine; Piet Oost: directeur blindeninstituut. Van mijn leeftijdgenoten: Henk van der Blom: technisch hoofdamb tenaar; Hans Stoll: leraar bioligie; Hans Zwitzer: militair historicus; Joost de Jong: notaris te Woerden; Schelto Crone: advocaat; Piet Veen: leraar; Hennie van Peperzeel: hoog leraar. Van de iets jongere genera tie: Ben Mooiman: directeur rijks werf. Tenslotte de schrijver van deze bijdrage: fiscaal jurist. Met dank aan Piet Nieuwstad voor zijn informatie over v.v. "HRC". Karl F. Walboom, Amstelveen De Huygenstraat, gefotografeerd vanaf het dode einde. Links de bakkerij van Crone. Nog meer naar links en nog juist zichtbaar, de sigarenwinkel. Op de hoek van de Buys Ballotstraat respectievelijk slager Wit en groenteboer Bakker. De foto dateert van omstreeks 1935. 47

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 15