Jeugdherinneringen 46 Jan Zeedijk uit Goorn en Frans Fa- renhorst uit Klundert, gaven in - respectievelijk de afleveringen van december 2001 en maart 2002 - met veel verve een aantal jeugdher inneringen weer uit de Van Galen- buurt. Zij weten beiden echter geen weg met de locatie van de voetbal tribune met de schuif-ventilatielui- ken. Ik zal dat probleem oplossen en voer ze beiden mee naar de om geving van de Huygenstraat in de dertiger, veertiger jaren van de vori ge eeuw. Zij waren destijds jong, streek en Den Helder in een zekere omvang toen nog voor. De geleerdenbuurt over het spoor dateert uit de eind twintiger en be gin dertiger jaren. Wij vonden de Huygenstraat de mooiste straat in die buurt, want die straat had als enige een perk. Bovendien een straat met op alle hoeken winkels. Bakker Crone (een broer van de fo tograaf Werner Crone uit de Ko ningstraat), kruidenier Dirk Bethle- hem, sigarenzaak Van der Sterre la ter Van Rootselaar, slager Jan Wit bouw van het bakkerswinkelge bouw. De laatste buurtwinkel, de bakkerij, sloot een tweetal jaren ge leden de winkeldeur. De Huygenstraat en aanpalende straten waren destijds bevolkt met vooral jonge gezinnen. De kostver dieners waren voornamelijk onder officieren van de Koninklijke Mari ne, Wervianen of andere ambtena ren. Tot de jaren vijftig, toen de Pasteur straat werd aangelegd, liep de Huy genstraat dood. De laatste huizen De Huygenstraat omstreeks 1935. Tegenover het doodlo pende einde, gescheiden door een weiland en net niet zichtbaar, de voetbal tribune met de schuif-venti- latieluiken.Wel zichtbaar is een van de vestingonderko mens in de linie. De Hugo de Grootstraat en de Prof. Zeemanstraat zijn er nog niet. maar ik was nog jonger. Geboren in 1928 in de toenmalige woning hoek Westgracht/Breewaterstraat, verhuisden wij in 1933 - mijn vader was machine-bankwerker op de Rijkswerf - naar de nieuwbouwwo ning Huygenstraat 16. Dit op ad vies van de alom bekende arts Thorbecke, die aan de Westgracht herhaling vreesde van mijn ziekte malaria. Die ziekte kwam in Noord- Holland met name in de Zaan- (een van de broers met slagerijen in Den Helder), groentehandelaar Trumpie Bakker, kruidenier-poelier De Graaf, kruidenier-melkboer Henk de Boer (in zijn jonge jaren een goede voetballer van v.v. "Hel der"). Zelfs was er enige jaren een drogist gevestigd in een van de woonhuizen op de kop van de straat (i.e. Hector Treubstraat) en had een schoenmaker, Van der Lin den, zijn onderkomen in de aan- aan weerszijden werden bewoond door respectievelijk de gepensio neerde I Jske (zoon Age was een bekend onderwijzer in Den Helder) en Veen, die een tijdschriftenhan- del had. Naast hun woningen en achter een hek een weiland ter breedte van circa 80 meter. De oude keuterboer Noot hield daar een viertal koeien, 's Winters von den die daar een onderkomen in een gammele houten koestal.

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 14