werken. Ik heb hem nog eenmaal gesproken. Na een concert van hem in 1980 op het prachtige Van den Heuvel-orgel in Katwijk bezocht ik hem in de consistoriekamer. Hij overleed helaas op 18 december 1984. Anton van Kampen Anton van Kampen (later Anthony) heb ik leren kennen toen hij om en nabij 1931 in een administratieve functie bij De Boer kwam werken. Hij woonde met zijn ouders op de Ruyghweg en ik ben vaak bij hem thuis geweest. Op kantoor kwamen we weinig met elkaar in contact. Wij werden beiden nogal eens belast met de verzorging van bijdragen voor de krant. De Boer gaf in die tijd een reeks boekjes uit over alles wat met de zee te maken had, de "Ankerreeks". Anton was daarvan de redacteur en ik tekende de omslagen. Kort voor zijn dood heb ik Anton nog opgezocht in zijn woonplaats Bergen, waar we heel wat herinneringen ophaalden. Krachtige groei In de jaren na 1930 maakte het be drijf De Boer een grote groei door. De oorzaak daarvan kan ik moeilijk bepalen. Ik houd het er maar op, dat na de beursval in 1928 en de daarop volgende malaise het zaken leven weer nieuw vertrouwen kreeg en over het geheel opleefde. Het bedrijf kocht de kleine huisjes in de Stationsdwarsstraat aan de achterzijde van het bestaande ge bouw. Daardoor kon de bedrijfs ruimte meer dan verdubbeld wor den. Het kleine kantoor werd ver groot over de volle breedte van het pand aan de Koningstraat. Het kan toorpersoneel nam hand over hand toe. Ik heb eens een lijstje gemaakt van de meisjes, die ik in die jaren heb zien komen en gaan; het waren eri53! Aan avances had ik geen ge brek Omstreeks 1933 kocht men een nieuwe drukpers. Eigenlijk was het een gewone snelpers, maar wel een drukwonder. De cilinderomvang was veel groter dan gebruikelijk en de terugloop van de drukvorm was versneld. Op één omwenteling van de cilinder ging die vorm heen en weer. Dat was zó snel, zoef, dat je er met verbazing naar stond te kij ken. In die periode kwamen er steeds nieuwe taken te vervullen en de di rectie liet mij doorgaans het spits afbijten. Behalve verslaggever voor de HC (er waren soms op één avond drie gebeurtenissen, die om een verhaal in de krant vroegen), te kende ik waar nodig was, ik luister de radio-Scheveningen af om daar van het nieuws van Vas Dias op dic- teersnelheid te volgen, ik leerde let terzetten, bediende zelfs een tijd lang een klein offsetpersje, kortom wat heb ik eigenlijk niet gedaan. Op een gegeven moment werd de boekhouding gemechaniseerd en dat heb ik geenszins als prettig er varen. De naam Burroughs zal bij velen van ons nog schrik veroorza ken. In 1937 vond dan mijn uitzending naar Amsterdam plaats en daarvan heb ik gebruik gemaakt om een winteravondcursus aan het Insti tuut voor Kunstnijverheid te vol gen. Privé-lessen bij de toen be roemde ontwerper Nan Platvoet vond ik een fijne bijkomstigheid. Nog vijf jaar later kwam dan mijn uitzending naar Hilversum. Het was een merkwaardig interessant en bont leven waar ik met tevreden heid op terugkijk. De Koningstraat Uiteraard heeft ook de Koningstraat een rijkdom aan herinneringen bij mij achtergelaten. Meer dan tien ja ren heb ik daar dagelijks gelopen en contact gehad met veel winke liers die hun advertenties aan ons loket kwamen brengen of die ik be zocht voor hetzelfde doel. Naast ons was het Heldersch Obli gatie- en Wisselkantoor van de heer Kos. Hij zag er altijd verzorgd uit en gaf de indruk van een zekere standing. Ik snapte alleen niet waar hij van leefde. Dat je met geld wis selen iets kon verdienen begreep ik. Maar was Den Helder een stad waar zoveel te wisselen viel? En die obligaties gingen helemaal boven mijn pet. Echter scheen hij ook nog iets te doen in reis-bemiddeling. In zijn "etalage" lagen immers meestal folders die dat deden vermoeden. Die folders waren voor mij echt van belang. Ik kon redelijk goed teke nen en daar werd bij gelegenheid dankbaar gebruik van gemaakt (voor menukaarten, advertenties en zelfs een plattegrond van Den Hel der; voor de marineofficieren eens een grote tekening van de nieuwe kruiser De Ruyter, enz.). Ik voelde er in die tijd al iets voor om daar mijn beroep van te maken. De fol ders bij de heer Kos bekeek ik steeds met aandacht. Opeens zag ik daardoor iets nieuws: een folder, getekend door de Franse ontwerper Jean Walther. Hij had ons land ver kozen om hier enige jaren te wer ken. Daarbij gebruikte hij een voor ons nieuwe techniek: de verfspuit. Zijn tekeningen van bijv. een Noor se fjord waren schitterend en mijn lust om ook zo mooi te tekenen werd er sterk door aangewakkerd. Veel later heb ik de heer Walther ontmoet, vlak voor hij naar Ameri ka vertrok om daar zijn beroep ver der uit te oefenen. Hij is niet oud geworden. De Koningstraat had veel bekende winkeliers: Van Alphen (kinderkop jes), Manheim (kachels, meubelen), Daan Schreuder (boekhandel), Alie Dijkshoorn (bloemen), Otto Bou- huis (horloges), Chef Kreuger (foto graaf), Van Meurs (manden), enz. Aan het begin op de hoek van de Spoorstraat was de wijd bekende herenmodezaak van Herman Ny- pels. Iedereen zei Nijpels, zichzelf noemde hij Niepels. Hij was voor- 44

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 12