de markt, maar die waren veel te duur voor mensen met een be scheiden loontje en dat was het overgrote deel van de Helderse be volking. Er kwam een sterke verbetering in, toen de heer Glotze van de ijzer zaak in de Keizerstraat vergunning kreeg voor de aanleg van een radio distributienet. Langs de achterkant van de huizen werd een leiding met aftakmogelijkheden gelegd en daar werd veel gebruik van gemaakt. Men had dan immers alleen een luidspreker nodig. Maar tot het einde van de jaren der tig bleef de krant eigenlijk de voor naamste nieuwsbron. Als er be langrijke gebeurtenissen plaatsvon den, dan werden die bij het bedrijf in de Koningstraat via bulletins we reldkundig gemaakt. Men meende blijkbaar, dat ik het juiste hand schrift had om die bulletins te schrijven. Die werden dan voor de grote ramen van het kantoor opge hangen. Ik herinner mij nog hoe op een zondagmiddag in februari 1934 de heer De Boer met zijn auto voor onze deur in de Goversstraat stopte en mij verzocht mee te willen gaan naar de zaak. Er moesten spoedeisende bulletins geschreven worden. Koning Albert I van België was die morgen bij het bergbeklimmen in de buurt van Marche-les-Dames gevallen en overleden. We kregen toenmaals onze berich ten en bijzonderheden per telefoon van persbureau Vaz Dias in Am sterdam. In dit geval echter van het pas opgerichte Algemeen Neder lands Persbureau (ANP). Andere drukkerijen De Boer was niet de enige drukker in Den Helder. Aan de Kanaalweg, naast het postkantoor, was drukke rij Snel; ik meen een eenmanszaak. In de Keizerstraat was Drukkerij/Boekhandel Egner ge vestigd. Beide drukkers maakten ook gebruik van het hoogdruksys teem. Bij Egner werden o.a. kleine boekjes gedrukt voor het Dorus Rij kersfonds, dat beoogde via de baten daarvan de oud-redders in hun na dagen financieel te ondersteunen. Dan speelt nog door m'n hoofd een drukkerij van de heer Angenent, eveneens in de Keizerstraat. Daar weet ik me echter te weinig van te herinneren. Een heel andere drukkerij was 'Het Noorden' in de Stakman Bos- sestraat. Dat was een steendrukke rij en men maakte daarbij gebruik van een vlakke, zgn. Solenhoferse steen, die plm. 7 cm dik was. Het drukbeeld werd met vette inkt ge spiegeld op de steen aangebracht en nu berustte het principe op de onderlinge afstoting van de inkt met water. Ook hier werd afdruk voor afdruk in het tempo van de vroegere boekdruk gemaakt. Later kon men ook tot rotatiedruk over gaan met de 'offset', waarbij het drukprincipe behouden bleef. David Hollestelle heeft in zijn jon ge jaren een tijd bij deze drukkerij gewerkt. De eigenaar was, als ik het wel heb, de heer Bunlc. Feike Asma Den Helder heeft vele bekende mensen voortgebracht. Ik noem Anton Pieck (1895), W. Vogt (1888), Gré Brouwenstijn (1916), Anton van Kampen (later Anthony) en op gezag van mijn vader: Edw. Bok. Er zijn er ongetwijfeld meer, maar mijn herinneringen reiken niet verder. Laatstgenoemde was een lid van de familie Bok, die op het Ankerpark woonde (merkwaardig: aan de Ka naalweg, in de Koningstraat, op het Ankerpark). Hij emigreerde naar Amerika en stichtte daar het Ladies Home Journal. Jarenlang was dat blad toonaangevend in de VS, even als Look, Womens' Home Compa- nion, The Saturday Evening Post (gesticht door Benjamin Franklin!), en Life. Feike Asma was een buurjongen van mij. Hij woonde in de Sluis dijkstraat, tegenover de Govers straat. Ik zag hem nu en dan, maar meer ook niet. We werden school makkers toen wij tegelijkertijd aan de Chr. Mulo aan de Kanaalweg be gonnen. We zaten samen in de voorste bank, hij aan mijn rechter zijde. Dat is ruim twee jaar zo ge bleven en voor en na schooltijd lie pen we doorgaans samen de af stand naar de Kanaalweg. Uitzon dering was als ik met andere jon gens ging voetballen op een zeer geschikt veldje achter de Zeedijk. Daar deed Feike niet aan mee, net zo min als aan de spelletjes in de Goversstraat. Het was een volkrijke buurt en we hebben heel veel ge daan: doorzettertje, buut vrij, slier- ton en in kleiner verband knikke ren, bokbok, ja, wat al niet. Feike was dan thuis en zat vermoedelijk achter zijn harmonium. Vader Asma was een zeer goed onderlegd en vaardig organist. Hij had Feike zo ver opgeleid als zijn kennis reik te en daarna waren de vervolgles- sen bij Jan Zwart in Amsterdam voor Feike jarenlang zijn woens dagse genot. Feike kon geweldig spelen en was op zijn negende jaar al organist van de Gereformeerde kerk aan het Julianapark. Maar he laas moest hij op de Mulo ook alge bra en meetkunde leren en daar had hij geen kaas van gegeten. Hij wist dat het mijn lievelingsvakken waren en dus werd ik min of meer gedwongen hem te helpen. Zo ge beurde het dat wij minstens een maal per week op de drempel van Feike's ouderlijk huis de geheimen van wiskunde trachtten te door gronden. De voordeur stond dan open en omdat de drempel zo'n twintig centimeter boven het trot toir lag zat het nog vrij gerieflijk ook. Het heeft mij overigens altijd bevreemd dat mevrouw Asma nooit iets heeft gezegd in de geest van: jongens kom toch binnen zitten. De band met Feike werd abrupt af gebroken toen ik bij De Boer ging

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 11