en ik kon naar mijn kosthuis in het Stadionkwartier. 's Avonds was ik alleen thuis, m'n hospita en echtgenoot waren die avond elders. Om 8 uur zette ik de radio aan voor de nieuwsberichten en tot m'n verbijstering vernam ik dat mijn baas en zijn moeder in het Noord-Hollands Kanaal waren ver dronken, na een botsing met een stilstaand vehikel. Ik was de laatste die hen gezien had en ben dan ook dagen van streek geweest. Dat was in 1938 en het betekende voor mij feitelijk het einde van m'n De Boer- tijd. De boekhouder S. Koning werd wegens gebrek aan beter tot directeur benoemd. Dat was de eni ge man in mijn leven waarmee ik het niet kon vinden. Hij had een bekrompen geest en zijn ontwikke ling was ergens blijven steken. Ik kon onmogelijk achting voor hem opbrengen. Later daarover meer. Ik werd teruggeroepen uit Amster dam en hield mij met van alles be zig tot ik in 1942 naar Hilversum gezonden werd om daar als be- drijfschef te fungeren. Daar ben ik werkzaam geweest tot aan de spoorwegstaking. Die begon geluk kig voor mij op maandagmorgen en ik was in het weekend thuis ge weest op ons evacuatie-adres in Breezand. Na afloop van de oorlog ben ik niet meer bij het bedrijf te ruggekeerd. J. Brouwer Bij de zaak heb ik de heer J. Brou wer leren kennen. In Den Helder stond hij bekend als het 'zwarte ge vaar', maar hij begon toen al aardig grijs te worden. Hij was verslagge ver voor de Heldersche Courant en zijn kritieken hadden hem zijn bij naam bezorgd. Brouwer was een hoogontwikkeld man met een edel karakter. Ook muzikaal was hij goed onderlegd en zijn liefhebberij was pianospelen. Van die man heb ik veel opgestoken. Hij was werke lijk een groot verslaggever en bracht het voor elkaar verslagen van de raadsvergaderingen tijdens de zitting persklaar op te schrijven. Na afloop behoefde hij geen gemaakte notities uit te werken. Of hij in zijn kritieken te ver is gegaan kan ik niet beoordelen; daar was ik nog te jong voor. Maar zoals ik hem heb leren kennen zal hij alles met de beste bedoelingen geschreven heb ben. Als hij overdag niets voor de krant te doen had "vermaakte" hij zich met boekhoudkundig werk, daarbij de hele dag staande aan een hoge lessenaar Het ligt voor de hand, dat zo'n hoogstaande man met een geweldi ge eruditie in conflict kwam met de onbenul-boekhouder Koning. Wij werkten nl. met z'n vijven in één betrekkelijk kleine kantoorruimte. Koning kafferde met zijn grote mond Brouwer dan onbehoorlijk uit en nu en dan had ik de neiging Koning aan te vliegen om Brouwer te verdedigen. Na de evacuatie in de oorlog heb ik de heer Brouwer helaas niet meer gezien. Wel kregen m'n vrouw en ik nog een berijmde felicitatie van hem bij de geboorte van onze eer ste dochter. De brief kwam uit Ede. Later in mijn leven heb ik maar en kele mannen ontmoet van het kali ber Brouwer. Meester Storm Zoals ik eerder schreef was meester Storm het hoofd van de Chr. Mulo aan de Kanaalweg. Storm was een man, vergelijkbaar met Brouwer. Hij was een zeer bekende persoon lijkheid in Den Helder omdat hij 's zaterdags op de wekelijkse markt het Evangelie verkondigde. Daarbij tekende hij (hoe goed!bij voorbeeld de zalving van Jezus in Bethanië met kleurkrijt op een zwart schoolbord. Onderwijl vertel de hij dan de bijbelse geschiedenis. Die man heeft ook een onuitwisba re indruk bij mij nagelaten. En nu dat toch ter sprake komt, ook de oude meester Marinus komt in mijn herinnering. Hij was onze meester in de hoogste klas van de lagere school en had een enorme levenservaring. Tegelijk met mij verliet hij de school om met pen sioen te gaan. Dat was de Chr. La gere school met de bijbel aan de Koningdwarsstraat. Daar was ook meester Eitje Hiddo Bos. Die heb ik feitelijk maar op pervlakkig gekend. Hij was altijd een echte heer in zijn uiterlijk en zijn manier van doen. Hij blijft voor mij onvergetelijk doordat hij in zijn wekelijkse bijbellessen het Boek Openbaringen voor ons uit legde op een onnavolgbare manier, echt fantastisch! Meester Storm is door die nare oor log uit m'n gezicht verdwenen. Hij woonde in de Sluisdijkstraat, ik in de Goversstraat, vlakbij dus. Ik kwam dan ook vaak bij hem thuis, niet alleen voor zijn lessen. Terug naar De Boer Ik ben afgeweken van het verhaal over De Boer en daar is nog het een en ander meer over te vertellen. In de nu besproken jaren was de radio pas in opkomst. In de Goversstraat had ik een buurman, Blokhoff, die twee al grote zoons had. Alle drie werkten ze op de Werf. Die zoons waren helemaal in de ban van het nieuwe fenomeen. Er kwam echter nog al wat bij kijken om daaraan deelachtig te worden. Er waren geen winkels, waar je een radio-ont vanger kon kopen. De enige manier was zelf bouwen, maar ook onder delen waren nog niet verkrijgbaar. Met veel inspanning lukte het hen om tenslotte toch een ontvanger in elkaar te zetten, compleet met accu en plaatspanning-apparaat. Op de Werf konden zij sommige compo nenten fabriceren, waaronder spoe len en variabele condensatoren. Een heel lange antennedraad werd gespannen en het experimenteren kon beginnen. Zo had ik als elfjari ge jongen het voorrecht om via een koptelefoon voor het eerst 'ici Paris' te horen. Enkele jaren daarna bracht de Nederlandsche Seintoe- stellen Fabriek wel ontvangers op 42

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 10