Vliegveld Bergen NH, 1938 -1945 Honderd jaar Den Helder, 1950 - 1959 Huisduinen, Dorp tussen land en water J.H.Schuurman. Uitgeverij "De Coogh", ISBN 90 75440 049. Prijs 74,49 (Euro 33,80) Dit is wat men noemt een kloek boekwerk, waarvoor veel research moet zijn verricht. De vele illustra ties maken het tot een standaard werk over de geschiedenis van het vliegveld. Wij konden ons niet aan de indruk onttrekken dat voor dit boek de hele geschiedenis van "Ber gen" vliegveld tot op de bodem is uitgeplozen.. Aangezien het grootste deel van de geschiedenis van het vliegveld zich afspeelt tijdens de Duitse bezetting, is een duidelijke vertaling van de Duitse uitdrukkingen naar verge lijkbare Nederlandse onmisbaar en is men hierin goed geslaagd. De geschiedenis begint met de re geringswisseling in Duitsland in 1933 (de 'Machtsübernahme' door Hitier). De Nederlandse regering is hierover zo bezorgd, dat zij besluit tot uitbreiding en decentralisatie van de luchtmacht. De auteur behandelt de ontwikke ling van het vliegveld in chronologi sche volgorde met foto's en teke ningen, waardoor een duidelijk beeld ontstaat van zowel het vlieg veld zelf, als van de bewoners en het materieel. Uitgebreid wordt in gegaan op de betekenis en de ver richtingen tijdens de oorlogsdagen van mei 1940. Het belang van het vliegveld voor de 'Luftwaffe' als basis voor de nachtjagers wordt belicht, waarbij ook de ontwikkeling onder Duits commando wordt uitgelegd. Het boek is rijk geïllustreerd en voorzien van veel voetnoten, die per hoofdstuk achterin zijn opge nomen. Een ruime bron- en litera tuurverwijzing duidt nog eens op het in de aanvang al veronderstelde grondige onderzoek. Het boek is verkrijgbaar bij de reguliere boekhan del, de uitgeverij te Ber gen, tel. 072 5815925, of via internet www.decoogh.nl. Uiteraard de Huisduiners van wel eer, want de bewoners van het dorp van vandaag zijn toch voor het me rendeel "geëmigreerde" Helder- sen, zo niet van nog verder weg. Men voelt zich daar echter thuis en zet zich in voor het dorp, gecon centreerd rond de kerk die ook in dit boek een ruime plaats krijgt toebedeeld. Voor hen die een korte historie van Huisduinen, op aangename wijze geïllustreerd, willen lezen, is het boek verkrijgbaar bij de genoemde Stichting voor f 12,50 Marinus Vermooten. Uitgeverij Pirola, ISBN 90 6455 370 X. Prijs/. 34,50. Een uitgave van de Stichting Beheer Huis- duiner Kerk Hoewel in nog geen 30 bladzijden tekst en fo to's een beeld wordt ge geven van de geschiede nis van het dorp, is het boekje meer dan dat: het is een ode aan de Huisduiners. 74

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 30