NOGMAALS IPHIGENEIA (1994) 8 Het artikel van Nel Rommets-Rensmaag in het juni-nummer heeft ook bij mij vele herinne ringen aan "Iphigeneia in Taurus" wakker gemaakt. De twee predikanten, ds. Cramer en ds. Elink Schuurmans, waren persoonlijk met ons bevriend, waardoor wij bij de voorbereiding van Iphigeneia nauw betrokken waren. Ik had aangeboden een fotoserie te maken. Zoiets moest toch voor later vastgelegd wor den. Door de Duitse overheid was echter een groot bord bij het station geplaatst, dat het verboden was een fototoestel over straat te vervoeren. Ik had een klein model toestel, dat onzichtbaar vervoerd kon worden. Dus toch maar gedaan. Het "vergrijp" liep echter voor mij verkeerd af. Na afloop van het spel kwam een Feldwebel mij als "verboden fotograaf' aan wijzen. Het toestel werd in beslag genomen en ik werd verhoord op de Hoofdgracht, naast de Marineclub. De film zou ontwikkeld wor den en dan hoorde ik er wel meer van. Op de film waren o.a. opnamen van onze in juli 1944 geboren zoon; en ook gebeurtenis sen waaruit bleek dat ik wèl met het toestel over straat was gegaan. Ik moest weer voor komen, werd stevig verhoord, maar gelukkig zonder nare gevolgen. Toen in 1945 het zo goed als zeker was dat het voor de Duitsers een verloren zaak was, heb ik de moed gevat en ben weer naar de Hoofdgracht gegaan om mijn camera terug te vragen. Hier werd zonder veel omhaal gevolg aan gegeven. Met zweet in mijn handen maar met de camera in mijn zak kwam ik bij Drukkerij De Boer terug. Van onze gehavende stad heb ik met dit toe stel veel vastgelegd. Menig auteur heeft daar dankbaar gebruik van gemaakt. Zo is in het juni-nummer van Levend Verleden de foto op pagina 107, de éénmans-duikboot in de Gasstraat, overgenomen uit "Burgers van Den Helder", door mij gemaakt in 1945. Ook de foto op pagina 116 met het vraagte ken als onderschrift, is een reproduktie van mij. Het is de Hersteld Evangelisch-Lutherse kerk in de Middenstraat, met pastorie en kos terswoning, gebouwd in 1827. Mijn ouders waren in het bezit van de origi nele foto. Hoewel ik het niet zeker meer weet, is het best mogelijk dat de foto van het spel in het Timorpark, ook van mij is. Er waren geen anderen die het risico namen. Het toestel was een Kodak Retina kleinbeeld; lens Zeiss Xenar 3,5 - 50 mm met compursluiter. DICK ABBENES Hilversum N.B. De heer J.K. Schendelaar liet als aan vulling op het bovenstaande weten dat de Hersteld Evangelisch-Lutherse Kerk in de Middenstraat gebouwd werd door ds. J. Sonstral en ingewijd op 9 december 1827.

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 8