iS ..HA ris verdienden ieder 1800,- wat voor de laat ste 200 gulden verhoging betekende, in ver band met "vermeerderde werkzaamheden ten gevolge van belangrijke vermeerdering van de bevolking der gemeente". De ontvanger kreeg 1200,- en de wethouders ieder 200,- dat was immers maar een bijbaan in die tijd. Op 10 mei en 17 oktober werden gemeente lijke verordeningen vastgesteld op respectie velijk "heerschende besmettelijke ziekten" (zie medische politie) en "den in- en doorvoer van vee". De voornaamste uitgavenposten van de gemeente waren: openbare werken 43.832,- 62.490,- buitengewone uitgaven voor verbreding van straten), lager onderwijs 28.640,- en armwezen 20.679,-. In 1861 was de gemeente een lening van 80.000,- aangegaan tegen 5% rente. Bij wet van 7 juli werden de plaatselijke belastingen herzien, maar de Juttersstad vroeg en kreeg de mogelijkheid om van de regels af te wijken. Dat zal ingehouden hebben: relatief veel accijns op eerste levensbehoeften en alco holhoudende dranken en in verhouding een zeer lage hoofdelijke omslag naar het inko men of liever de getoonde welstand. MILITIE EN SCHUTTERIJ De stad telde 150 dienstplichtigen, waarvan er 14 te klein waren, zes ziek/gebrekkig en 54 om andere redenen vrijgesteld werden. Voorts: drie plaatsvervangers en twee nummerverwis- selaars. Van de 150 waren er bij de keuring 14 kleiner dan 1.57 meter en maar een was 1.80 meter of groter. De Helderse schutterij van 251 man was "niet dienstdoend", in tegen stelling tot die van Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Alkmaar, Purmerend, Enkhuizen, Zaandam, Weesp en Hilversum. de meeste mensen maar heel weinig gegeten, het was eenvoudig te duur. Het Burgerlijk Armbestuur bedeelde 64 huis houdens het hele jaar en 152 tijdelijk met wat geld en in natura (brood, brandstof in de win ter en wat kleding). De kerkelijke armbestu ren steunden 209 huishoudens vast en 202 vooral in de winter. In de godshuizen verble ven 15 oude lieden, een gebrekkige en 78 wezen. Het damescomité ter ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen was in 1865 niet meer actief. A. de Vaan vermaakte "een perceel land te Helder, onder den last van vruchtgebruik" aan de armen der parochie van Petrus en Paulus", voor Noord-Holland Noord een zeer uitzonderlijke zaak - men was hier niet zo 'geverig'. OPENBARE VEILIGHEID EN POLITIE strandingen: Op 29 oktober "binnengebracht het op zee ver laten gevonden brikschip Emanuel, kapt. J.A. Bjerko, van Noorwegen naar Antwerpen met hout". Op 25 december: (le kerstdag dus) "Het Nederlandsche schooner schip Martina Adriana, kapt. L.van 't Hoff, geladen met sui ker en cacao, komende van Suriname. Het volk heeft zich met de (redding)booten gered. Het schip is verbrijzeld". In het Huis van Bewaring met zes cellen zaten dit jaar in totaal 187 gevangenen, die er 490 dagen verbleven. ARMWEZEN De toestand veranderde weinig ten opzichte van 1864, hoewel de levensmiddelen duur waren. Daar stond tegenover een tamelijk gun stige aardappeloogst; de aardappel was nog steeds het volksvoedsel bij uitstek, naast brood. Groenten, fruit en vlees werden door 17 fABAK Je 6roo<Üas tOifi vmrs chocolaterie Wie kent deze ijverige milieuactivist nog?

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 17