13 sen voor jongelieden uit een beschaafde stand". Dansles nemen in "Musis Sacrum" is tot de tweede wereldoorlog een traditie geweest. "Casino" Blijkens een advertentie in de krant van zater dag 5 juli 1884 opende de heer M.P. Polak aan de Kanaalweg een café waar gedurende de kermisweek een "Soiree musicale" gebo den werd. Een jaar later is in een advertentie ter gelegenheid van de kermis sprake van con certen in Café Polak (Tuinzaal) over de Molenbrug. Het is deze "Tuinzaal" die als het "Casino" aan de Kanaalweg voor vele gene raties tot na de tweede wereldoorlog van grote betekenis zou zijn door de uitvoering van tal loze concerten en toneelvoorstellingen. In een adresboek van Den Helder van 1924 staat behalve de weduwe B.H. Polak, houd ster van dansinstituut Koningstraat 40, ook M.M. Polak als directeur van schouwburg "Casino", Kanaalweg 145 (tel. 143). Daarnaast is er nog een weduwe M. Ph. Polak zonder beroep, een adjunct-commies op de Rijkswerf L.W.C. Polak en een advocaat M.V. Polak. Bank van Lening Een andere "Israëliet" die een belangrijke rol speelde in Den Helder was L.M. van Gelder, de vader van kerkbestuurder M.L. van Gelder in 1870. Hij was, met zijn geloofsgenoten Jacob H. Arons en A.J. Kannewasser, niet alleen "collectant" van de staatsloterij, maar tevens een vrij gefortuneerd koopman en manufacturier aan de Zuidstraat. Op verzoek van het gemeentebestuur wordt hij "bankhouder" van de gemeentelijke Bank van Lening. Dat deze bank in een grote behoefte voorzag blijkt uit het verslag over 1864: belegd 28.606 panden, gelost 26.434, verkocht 157. Totaal voorgeschoten bedrag f. 61.854,- terug betaald f. 62.365,-. Ter vergelijking: bij de Nutsspaarbank werd dat jaar "ingelegd" f. 5.528,83 en terugbetaald f. 5.399,17 (Van Heusden). In december/janu ari werd vooral koper- en zilverwerk beleend, eind juni (voor de kermis!) dekens en win- terkleding. Oudkerk en Van Praag Een andere bekende firma voor het Helderse publiek was die van de joodse firmanten Oudkerk en Van Praag. De familie Oudkerk kwam al in 1850 naar Den Helder, de Van Praags twintig jaar later. Er werd een manu facturenzaak gesticht aan de Kanaalweg (hoek Kolensteeg). Tien jaar later, in 1880, kwam er een tweede winkel in "Nieuwstad", op de hoek van de Nieuwstraat en de Spoorgracht. In een derde winkel in de Spoorstraat werden ook meubels verkocht. Deze winkel brandde in 1919 geheel uit. De familie Oudkerk trok zich daarna uit de zaak terug. Maurits van Praag nam de confectiezaak van Neels over (1928) en heeft, gesteund door zijn zoon Gerrit van Praag de firmanaam "Neels" tot een begrip gemaakt (Van Heusden). Andere bekende joodse firmanamen, die we in de vooroorlogse adresboeken tegenkomen, zijn L. Elte (mr. banketbakker, Koningstraat 112, tel. 172), M. Godschalk (manufacturier, Koningstraat 54, tel. 188), Kannewasser (A.S. en L.S., manufacturiers aan respectievelijk de Kanaalweg en de Zuidstraat), J.N. Prins (boek handel, Spoorstraat 17, tel. 243), Ph. Vries- lander (winkelier huishoudelijke artikelen, Zuidstraat 86) en S.M. Manheim, winkelier in meubels en ijzerwaren in de Koningstraat. Fa. Grunwald Een andere voor de Helderse bevolking nog altijd bekende naam uit het rijtje kerkbe stuurders van 1870 is die van M.A. Grunwald. Aanvankelijk - in de jaren vijftig - was hij, zoals hij zichzelf noemde "de enige vodden man met kar en paard", maar twintig jaar later is hij winkelier "in Spaans en ander fruit, gezouten en gerookte vis" in de Vlootstraat (Oud Den Helder) en tevens "collectant" van de staatsloterij. De firma M.A. Grunwald is

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 13