DE SYNAGOGE AAN DE KANAALWEG 11 "Ook de Israëlieten, die hier nogal talrijk zijn, bezitten een fraai heiligdom. Het staat thans in het midden der Gemeente, aan de Noordzijde van het Heldersch Kanaal. Dit gebouw is plechtig ingewijd den 8 Sep tember van het jaar 1837." Aldus de Helderse schooldirecteur J. van Dam den Boumeester in zijn in 1847 verschenen "Beschrijving van Den Helder met het Nieuwediep en Huisduinen". Dirk Dekker, eveneens een 19e eeuwse Helderse school meester, weet in zijn in 1875 verschenen boek "Ontwikkelingsgeschiedenis en beschrijving der Gemeente Helder" te vertellen, dat er zich in 1790 al "eenige Israëlieten" in de gemeen te bevonden, die "onderlinge godsdienstoefe ningen" hielden, maar dat het tot 1815 duur de alvorens er "alhier eene kerkelijke gemeen te van dat genootschap werd gesticht". De eerste synagoge, aldus Dekker, was "eene bovenkamer van een huis in de Langestraat. Later was er een gebouw tot dat doel in de Jodensteeg, een van de zijstraatjes van de Langestraat". Joodsche koopman Op een in het gemeentearchief aanwezige lijst van Burgerbewapening anno 1799 (inv. no. 148) komt een 54-jarige gehuwde "Joodsche koopman" voor, genaamd Israël Salomon. Volgens een daar eveneens aanwezige bundel "akten van indemniteit" (archief no. 166) heeft zich in de eerste jaren na de eeuwwisseling nog een aantal joodse gezinnen in Den Helder gevestigd, de meesten vanuit Amsterdam en Alkmaar (De Beer, Cohen, Van Collem, Davit, Jacobs, Mozes, Philippus, Polak, Prins, Salomon). Zij behoorden allemaal tot de hoog- duitse joodse gemeente. Vooral na de vestiging van de rijkswerf Willemsoord (1822) en de opening van het Noordhollands kanaal (1824) nam hun aantal snel toe. Volgens Dekker waren het er in 1815, bij de oprichting der gemeente, al zestig. In 1840 bleek dit aantal verdrievoudigd te zijn. In 1875 waren 246 Israëlieten ingeschreven: ongeveer 2,5 procent van de totale bevolking. Sedert 1827 is er een afzonderlijke joodse begraafplaats. De oudste grafzerk - volgens de joodse jaartelling daterend uit het jaar 5587 1827) - dekt het graf van de marine-offi cier L.S. Boas, die afkomstig was uit een bekende Amsterdamse familie van Israëli tische bestuurders. In 1860 heeft deze begraaf plaats zelfs nog een uitbreiding ondergaan. De tweede synagoge (1837) Evenals de overige kerkgenootschappen kwam het Israëlitische kerkbestuur in Den Helder voor de vraag te staan, waar "nieuwbouw" moest plaatsvinden. In Oud Den Helder, in Nieuwstad of ergens daar tussenin. Besloten werd tot het laatste: op een stuk land aan de Kanaalweg, ongeveer tegenover de Petrus en Pauluskerk. Daar werd op 28 april 1837 in het bijzijn van het voltallig gemeen tebestuur de eerste steen gelegd. Op vrijdag 8 september 1837 (13 Eloel 5647) werd de synagoge ingewijd. Na de laatste dienst in het oude gebouw in de Jodensteeg werden de vier Heilige Wetsrollen "onder een daartoe vervaardigd verhemelte in eenen plegtigen optogt, begeleid door de muzijk van het toen alhier gestationeerde wachtschip Kenau Hasselaar", overgebracht. Aldus Van Dam den Boumeester. Achter de muziek liepen acht in het wit gekle de meisjes, die de straat met bloemen be strooiden, dan kwam het "verhemelte" met de

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 11