STICHTTE WILLIBRORD DE EERSTE HUISDUINER KERK? 118 De ook al gesubsidieerde zeevaartkundige school gaf aan 17 personen onderwijs, het KIM telde 79 adelborsten, de Tekenschool had 36 leerlingen en aan de onder het middelbaar onderwijs vallende Lagere Industrieschool (opgericht door 't Nut) volgden 80 leerlingen Ja, zegt Jan T. Bremer in een smakelijk ver haal over de lotgevallen van dit kerkje in "Levend verleden" van juni. Al in de aan hef vertelt hij: "De eerste kerk van Huisduinen, die 4 a 5 kilometer westwaarts gelegen moet hebben, was in de 9e eeuw (1) gesticht door de angelsaksische zendeling Willibrord. Sommige auteurs veronderstel len dat deze kerk ook zijn naam droeg". Omdat bij F. Diederik soortgelijke stellige uit spraken zijn te vinden (2) en ik nu eenmaal nieuwsgierig ben, heb ik Bremer naar zijn bron(nen) en/of argumenten gevraagd. Hij antwoordde: "Mijn bewering is inderdaad wat boud, maar toch zeg ik het niet helemaal "zomaar". Allereerst: de naam St. Nicolaas van de Huisduiner kerk (schutspatroon der zeevarenden. JKS.), duikt pas op in de 16e eeuw. Begrijpelijk, want pas dan is er sprake van een eiland waarvan de bewoners voorna melijk afhankelijk zijn van de zee. Als je 't rijtje bekijkt gaan de namen van Willibrord en Johannes de Doper "om en om". Heiloo Willibrord, Schoorl Johannes de Doper, Pet ten Willibrord, Callinge Johannes de Do per, Huisduinen De Westen op Texel Johannes de Doper, Oost Vlieland Wil librord. En ten slotte landinwaarts op Wierin- gen: Stroe Willibrord. Een beetje gezocht? Akkoord, maar St. Nicolaas past beslist (nog) van 13 tot 19 jaar het onderwijs in onder eer de eerste beginselen der werktuigkunde en het bouwkundig tekenen. "Door een hulponderwijzer wordt in een der openbare lagere scholen zangonderwijs gege ven aan gemiddeld 130 kinderen". niet in dit "vroege" rijtje". Bremer besluit dan: "Ik zou het wel leuk vin den als je eens een "tegenartikeltje" schreef in "Levend verleden"." Ik wil hem dat ple zier graag doen, in de hoop dat ook de redac tie en de lezers er aardigheid in hebben. Al schrijvend is het "tegenartikeltje" echter wel tot een soort studie uitgegroeid. Bewoningsgegevens Het kan zijn nut hebben, eerst maar eens na te gaan wat er werkelijk bekend is over de bewoning van de streek waar Huisduinen lag in de tijd van Willibrords zendingsactiviteit, dus rond 720. Wat nu de kop van Noord-Hol land en Texel is, vormde een deel van het koninkrijk Friesland, dat zich uitstrekte van het Sincfal (later Zwin) tot en met Oost-Fries land; West-Friesland omvatte het gebied be zuiden het Vlie. Het zag er hier toen totaal anders uit dan nu, zoals uit de bijgaande kaart blijkt. Aan de kant van de Noordzee lag een vrij hoge strandwal met (stuiljduinen, onderbroken door een aantal zeegaten, te weten van noord naar zuid de zeer brede opening van het Vlie, dan een zeegat op Texel, vervolgens tussen Huisduinen en Callantsoog het Heersdiep en ten slotte de Zijpe. Achter deze kuststrook lag een eindeloos kwelder- en waddengebied, soms bedekt met door de zeegaten afgezette zanden of kleien.

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 18