100 JAAR DE HENGELAAR Jan Eggers is in 1943 geboren in Graft op de Grafterbaan, tegenover het huidige BP tank station, en ontwikkelde al op heel jeugdige leeftijd een passie voor vissen. In 1971 verhuis de hij naar Bovenkarspel. Eind jaren zeventig kwam hij in contact met 'snoekprofessor' Fred Butler uit Engeland, die hem vroeg te helpen met de zoektocht naar snoeken van achttien kilo en meer. Hierdoor kreeg hij veel contacten met hoofdredacteuren van bin nen- en buitenlandse hengelsportbladen, die hem vroegen artikelen over de hengelsport te schrijvet ï>it was het begin van zijn carrière als freelance hengelsportjournalist. Van het een kvmri het ander en de mogelijkheid om grote Amerikaanse hengelsportfirma's te adviseren met marketing en promotie van hun producten in Europa, greep hij dit met beide handen aan. Want hierdoor bezocht hij gerenommeerde beurzen over de hele we relden werd zijn hobby zijn broodwinning. In 1984 was hij de initiatiefnemer van het op richten van de Snoekstudiegroep Nederland-België (SNB) en heeft daar twintig jaar lang de voorzittershamer gehanteerd. Ondertussen schreef hij honderden artikelen, werd hij hoofdredacteur van het maandblad 'Voor en door De Visser', en verscheen in 2007 van zijn hand het boek: 'Poldersnoek' Nu is hij gepensioneerd en al bijna 60 jaar lid van 'De Hengelaar'Toen hij per ongeluk wat kasboeken, notulen en andere papieren van de vernietiging redde, kwamen er min of meer automatisch beelden uit vervlogen tijden naar boven. Die heeft hij vastgelegd in de hoop dat de lezers er net zoveel plezier aan beleven als hij had tijdens het schrijven. Hoe visclub De Hengelaar 100 jaar werd Eind jaren zeventig werd mijn vader pen ningmeester van De Hengelaar en tijdens een bezoek aan hem zag ik dat er een doos met oud papier klaarstond voor Arti, de operettevereniging die destijds het oude papier ophaalde in De Rijp. In de doos trof ik 'oud papierwerk' aan dat toebehoorde aan de visclub. Het bestuur had besloten dat deze oude spullen wel weg mochten en ik ben er in gaan snuffelen. Het bevatte kasboeken, nota's van gekochte prijzen en ledenlijsten en omdat ik het zonde vond om ze weg te doen, nam ik ze mee naar mijn woonplaats Bovenkarspel. Jarenlang lagen ze daar ongeopend in een kast, maar toen ik lid werd van de Oudheidkundige Vereniging 'Het Schermereiland' ben ik ze eens door gaan nemen. Deze boeken, die een periode beslaan van 1931 tot eind jaren zeventig van de vorige eeuw, verschaften mij meer inzicht in het reilen en zeilen van deze, nu 100-jarige, visclub. Inmiddels heb ik ook drie met de hand geschreven boe ken vol notulen van 1916 tot 1991 ter inzage gekregen. In dit artikel zal ik de meest in teressante en belangrijke zaken op papier zetten. Beelden uit een ver verleden Op 16 februari 1916 is er een jaarvergade ring aan het Oosteinde in de zaal van K. Heuvel en naast het bestuur zijn er elf le den aanwezig. De notulen van deze ver gadering vormen de eerste schriftelijke informatie over De Hengelaar. Wat zich de voorgaande vijf jaren heeft voorgedaan, en hoe de oprichting tot stand is gekomen, 162

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 6