TENTOONSTELLING Drie bijzondere tentoonstellingen onder het thema Doopsgezind: Mijn passie! Doopsgezind: Mijn passie! Meer dan honderd mensen die actief - met passie - betrok ken zijn bij hun Doopsgezinde gemeente. Fotograaf Bert Janssen (1957) is er een half jaar voor op uitgetrokken om deze 'broeders' en 'zusters' uit alle Doopsgezinde gemeenten in Nederland te portretteren. Met ziel en zaligheid zetten zij zich in voor de gemeente. Passie is zingeving en kan van grote betekenis zijn voor mensen. Aangevuld met an der beeldmateriaal uit deze gemeenten zal, op eigentijdse wijze gepresenteerd met een z.g.n. multi touch-screen tafel, uw bijzondere interesse worden geprikkeld. De keuze van een expositie van portretten ligt voor de hand. De doopsgezinde traditie is vooral een zaak van mensen en hoe zij hun geloofsleven in de praktijk brengen. De verbindende kracht van quilts. Aanleiding voor de quilts expositie vormt het levensverhaal van An Keuning-Tichelaar, gehuwd met de Doopsgezinde pre dikant Herman Keuning. Over het verzet en de opvang van onderduikers, hongerevacués, Joden en kinder transporten tijdens de Tweede Wereldoorlog. Over de opvang van gevluchte Mennonieten uit de Oekraïne, vlak na de oorlog. En over de quilts en comforters, die als noodhulp van de Doopsgezinde hulporganisatie MCC voor deze vluchtelingen vanuit Noord-Amerika zijn overgevlogen. Het gaat ook over de jonge studen te Lynn Kaplanian-Buller, die bij toeval jaren later An Keuning bezoekt, daar Mennonite quilts ziet en die na lang aandringen An bereid vindt haar levensverhaal te vertellen. Doperse diaspora. Van Nederland tot Paraguay, van Oekraïne tot Canada en van India tot Kongo: navolgers van Menno Simons, in het Engels 'Mennonites' genoemd, zijn in de loop der eeuwen over de hele wereld uitgezwermd. Door vervolging gedwongen, maar ook uit vrije wil geëmigreerd of bekeerd. De expositie geeft een beeld van de uit waaiering van de broederschap in al haar verschijningsvormen. De doperse gebruiken, klederdracht, eetgewoonten, de eigen taal Plautdiets, en handwerk zoals quilts komen aan bod. 'Doperse diaspora' is ook een eerbetoon aan de broeders en zusters die in 1711 vanuit Zwitserland zijn gedeporteerd en in Nederland gastvrij zijn opgenomen (te zien in het Walhuis). De twee locaties waar de tentoonstellingen te zien zijn liggen aan een speciaal voor deze gelegenheid uitgezette wandeling genaamd: Het Mennopad in De Rijp. Het boekje Het Mennopad, een wandeling door De Rijp is voor 2,50 te koop in de mu seumwinkel. 214

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 58