v.in.r. Trien Rijkes, C. Rijkes-Nes en Antje Spaarman ben we de brokstukken van straat geraapt en enkele stukken liggen nu in een vitrine van het Rijper museum. Maar eerst hebben ze als voorbeeld gediend voor nieuwe or namenten, die gemaakt werden voor een grondige renovatie in 1984. Voor het sierwerk werd toentertijd Scandi navisch grenen (grove den) gebruikt, maar dit bleek ongeschikt. Deze houtsoort heeft een grove nerf en hierdoor ontstaan kleine haarscheurtjes in de verf en bij kwetsbare bevestigingspunten van hout op hout. Met als gevolg dat het vocht werd opgezogen als een spons. Hierdoor waren grote delen aangetast door houtrot en al snel moesten ze worden vervangen. Bij een volgende schilderbeurt uitgevoerd door Janus Roe- Ie, werd er een vochtmeting gedaan en hieruit bleek dat het hout zo doordrenkt was met vocht, dat het niet meer geschil derd kon worden. In 2004 heeft Fred Rijkes jr., de achter kleinzoon van oprichter Frederik Rijkes, het pand opnieuw onderhanden laten ne men. Ditmaal werd het goed aangepakt en op aanraden van Monumentenzorg werd de bekende beeldhouwer en houtsnijder Karoly Szekeres uit Deventer in de arm ge nomen. Voor de ornamenten gebruikte hij Douglas Pinaceae (of Oregon Pine). Deze bomen, die wel zeventig meter hoog kun nen worden, hebben de eerste twintig me ter een takvrije stam, wat dus kwastloos hout oplevert. In combinatie met de fijne nerfstructuur maakt dat dit de enige hout soort die geschikt is voor sierwerk als op onze gevel. Ikdenk wel eens: in hoeveel trouwalbums zal de gevel staan? Honderd? Vijfhonderd? Waarschijnlijk wel meer, want welk kers vers getrouwd stel is niet gefotografeerd op het moment dat ze vanuit het raadhuis, de trap naar buiten opliepen....? USA, HERE WE COME Gepaste trots is ook op zijn plaats voor het volgende: jaren geleden is dit stukje de Rijp uitgekozen als karakteristiek beeld van Holland ten bate van de export naar de Verenigde staten. Dat kan toch lang niet iedereen van zijn woning zeggen. Fred Rijkes Sr. Ik geef de pen door aan Jan de Haan. 213

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 57