voluten en guirlandes genaamd. Hebben de meeste Rijper panden een makelaar, bij ons wordt de nok gesierd door een schelp vormige kuif. De genoemde jaartallen geven aan in welke periode het pand gebouwd is, maar een precies bouwjaar is onbekend. Wel be staat er een lijst met daarop de bewoners vanaf het jaar 1832. Hierop is te zien dat het veelal door mensen met aanzien bewoond is geweest. De meesten stonden als koop man te boek, en het is zelfs een burge meesterswoning geweest. Omstreeks 1900 huurden mijn grootou ders, Frederik Rijkes en Grietje Dekker, het winkelpand van sigarenfabrikant en koffie huishouder Jacob Appel. Zij begonnen er een winkel in koloniale waren, drogerijen en grutterswaren, en tevens handelden ze in graan. In 1911 konden zij het pand kopen. Sindsdien is het eigendom van de familie Rijkes en na diverse wijzigingen behoort het nu toe aan mijn jongste zoon, Fred(erik) Rijkes junior. Rond 1967 nam ik samen met mijn vrouw Annet de zaak van mijn vader over en werd het assortiment uitgebreid met o.a. rook- werk en zuivelproducten. Er ontstond een kleine supermarkt en sommige van u zul len zich dit nog wel kunnen herinneren als 'De Centra'. Restauratie van de voorgevel in 1984 In 1987 werd deze formule losgelaten en bouwden we de winkel om tot een DA dro gisterij. In 2004 betrok makelaar De Haan het en werd de drogisterij voortgezet in winkelcentrum't Boegbeeld. Spijtig om uit het dorpscentrum te moeten verdwijnen, maar deze tijd eist dit nu eenmaal. Er was een tijd dat je geblinddoekt rond kon lopen in De Rijp en datje neusje pre cies kon zeggen waar je was. Lang geleden heb ik dat eens voor mezelf opgeschreven en nu ik toch bezig ben, leek mij een mooie gelegenheid dit met u te delen. Bij mooi weer en openstaande deuren, herkende je de bedrijven en winkels blin delings aan hun specifieke geuren. De geur van: Vers gebakken brood en koekjes Gerookt vlees en worst Prei, uien, zuurkool en fruit Wol, zijde, katoen en linnen Rooktabak en sigaren Kruiden, specerijen en versgemalen koffie Leder en lederwas Scheerzeep en haarlotion Graan en meelsoorten Papier en drukinkt Rubberbanden, solutie en smeerolie Lijnolie, terpentijn en stopverf Diverse houtsoorten en zaagsel En zeer overheersend, buiten bij de hoefsmid: Hoefijzers aanbrengen aan de hoeven van het paard Terug nog even naar de gevel. Vroeger werd de houten gevel onderhou den door schilder Spaarman. Hij gebruikte nog echte verf op basis van lijnolie ver dund met terpentijn. Toch kon ook dit uit eindelijk niet voorkomen dat na twee eeu wen de vrij uitstekende delen aangetast raakten, en tijdens een hevige storm naar beneden kwamen. De volgende dag heb- 212

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 56