IN MEMORIAM PROFESSOR AdRIAAN BlAAUW EEN STERRENKUNDIGE MET HERINNERINGEN AAN NOORDEINDE Het is al bijna twee jaar geleden dat professor dr. Adriaan Blaauw overleed, op 1 decem ber 2010, in zijn woonplaats Haren (D). Hij was de laatste astronoom in het tijdperk waar in de wetenschappelijke beoefening van de sterrenkunde in Nederland op wereldniveau stond en zich kon meten met bijvoorbeeld het niveau in Noord-Amerika. Daar staan al sinds het begin van de 20e eeuw de grote sterrenwachten. Blaauw is er verbonden ge weest aan de Yerkes en McDonald sterrenwachten. Adriaan Blaauw werd op 12 april 1914 ge boren te Watergraafsmeer (Amsterdam), als zoon van Cornelis Blaauw en Gesina Clasi- na Zwart. Zijn vader Cornelis was afkomstig uit Noordeinde van Graft, waar de groot vader van professor Blaauw, timmerman, touwslager en veehouder was. Hij heette ook Adriaan, maar heeft de geboorte van zijn later beroemde kleinzoon niet beleefd, doordat hij in 1907 was overleden. Als telg uit de Noordeinderfamilie Blaauw was de professor ook geïnteresseerd in zijn familiegeschiedenis, die hij tijdens zijn emeritaat zelf heeft uitgeplozen in de archieven van Graft en van de gemeente Zuid- en Noordschermer, waar de voorou ders van grootmoederszijde het levenslicht zagen. De prof was trouwens ook lid van onze Oudheidkundige vereniging, omdat hij nog altijd belangstelling had voor de omgeving waar zijn voorvaderen en moe deren hadden geleefd. Hij heeft als kind, en later als jongeman ook meermalen in Noordeinde gelogeerd, tijdens vakanties. In de stamboom van grootmoeders kant komt de naam Dorregeest voor. Een beken de klank, want zo heette immers ook één van de twee samenstellers (Posjager en Dorregeest.-CB) van "De Rijper Zeepostil", het boek met preken en gebeden voor de walvisvaarders van het voormalige Scher mereiland. De jonge Adriaan kwam op een cruci aal moment in zijn leven in contact met professor Willem de Sit ter, directeur van de Leidse sterrenwacht. Gevolg was dat Adriaan Blaauw in 1932 bij hem ster renkunde ging studeren en ook bij diens opvolgers Ejnar Herzsprung en Jan Hendrik Oort. Al tijdens zijn studie bij Oort werd Adriaan assistent bij de Groningse sterrenkundige Kapteyn. Hij promoveerde er in 1940 tot doctor in de astronomie en zette zijn sterrenkundige onderzoekingen voort naar sterren die uit zonderlijk snel in de ruimte bewegen. Dat resulteerde eveneens in een wetenschap pelijke publicatie. In 1945 trad hij toe tot de staf van de Leid se Sterrenwacht, maar in 1953 werd hij lec tor aan het Yerkes-observatorium in Chica go. Vier jaar later keerde hij (met zijn gezin) professor Adriaan Blaauw (foto internet) 205

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 49