In de boomgaard stonden naast deze Ne derlandse rassen ook enkele andere rassen, zoals de Lemoenappel, de peer Beurré van den Ham en een IJsbout (14e eeuw), een van de oudste perenrassen in ons land. De IJsbout was waarschijnlijk aangekocht van Klaas Admiraal uit De Rijp. De Sint Jansap pels alias Witte Sommer, Paradijs- of Naan- tjesappel kwam ook voorbij. Het is een bijzonder ras van een dwergboom met geringe groeikracht, in 1472 voor het eerst genoemd. Een langzame groeier die eerder vruchten draagt. Johann Hermann Knoop uit Hessen-Cassel (D) heeft, na een hoveniersdienst aan het hof van de Friese stadhouder Johan Willem Friso, zijn wetenswaardigheden in enkele boeken samengevat. In 1758 werd onder de naam 'Pomologia' in Nederland het hand boek voor de kweker uitgegeven met over zichten, beschrijvingen en afbeeldingen van appel- en perenrassen. Het boek is een kostbaar collectors item geworden. kwamen oorspronkelijk uit de Beemster en waren familie van Wouter Sluis, wiens tweede vrouw Antje Admiraal heette. De prijscourant (1895) van de gebroeders ver meldde, naast de eerdergenoemde rassen, onder andere Sappig Groentje en Lange Per zikpeer. Boomkweker Klaas Admiraal had een wetenschappelijke en kunstzinnige aanleg. Hij deed mee met prijsvragen, o.a. over vruchtboomkanker waarvoor hij een eerste prijs won. Hij tekende zeer realistisch de vruchten, maar ook de ziektebeelden die de vruchten en bomen konden oplopen. In het museum van De Rijp worden deze ori ginele tekeningen van Klaas bewaard. De bloemist Aldert liet ook van zich weten door de inrichting van een zomer- en win tertuin bij de uitspanning'De Tuinbouw'in de Z.O.-Beemster. In 1909 werd de boom kwekerij verkocht aan Van der Stok. De bloemisterij werd door de gebroeders in 1919 verkocht aan hun knecht Kroone en zijn zwager Klaas Tuin. Samen gingen zij verder als de firma 'Tuin en Kroone'. In de boomgaard stonden ook Zoete Kroon, Kruideniersperen en Reine Claude Verte, en ook de Noord-Hollandse suikerpeer, ook wel genoemd Dubbele Fransche Suikerpeer, die je nog langs wegbermen in Beemster (Nekkerweg) kunt vinden. De aanplant langs de we gen, in de tweede helft van de 19e eeuw, was een idee van de bekende Beemster- ling Wouter Sluis. De leve ring van de bomen vond plaats door Klaas en Aldert Admiraal, respectievelijk boomkweker en bloemist van de firma 'Gebr. Admi raal, Boomkwekers, Bloe misten en Tuinarchitecten' in De Rijp. De Admiraals Zo kwam er een einde aan de histori sche fruittocht vanuit een boomgaard in de Beemster naar kwekers in De Rijp. De opkomst van belangstel lenden was minder, wellicht door de voetbal. Maar de ruim dertig aanwezigen ge noten zichtbaar en konden, na dank en sluiting door onze voorzitter Weyert de Boer, zich tegoed doen aan de uitgereikte appeltjes. De naam van de appeltjes die werden uitgereikt: Lax- ton's Superb (genoemd naar de gebroeders Laxton en nu uit de tuin van onze voorzit ter en z'n vrouw) Fred Hoek 204

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 48