Dit is niet het geval bij de welbekende El- star (1955), waarbij een gecontroleerde kruising heeft plaatsgevonden tussen moeder Golden Delicious (1914) en vader In- grid Marie (1910), beiden toevalszaailingen. Als we helemaal teruggaan, komen we bij de wilde appel Malus sylvestris en/of Ma lus sieversii (bosappel en Aziatische appel) waarvan nog veel exemplaren zijn terug te vinden in West-Azië. De wilde peer {Pyrus communis) is een lan ge veredelingsweg gegaan om te komen tot bijvoorbeeld Bonne Louise d'Avranches, die in de boomgaard van Ger's vader stond en oorspronkelijk omstreeks 1780 uit on bekende ouders werd gewonnen op een Frans landgoed bij Avranches. De veredeling heeft geleid tot meer op brengsten. Kort na de oorlog bracht een hectare met 200 bomen 5 tot 10 ton fruit op terwijl nu het tienvoudige valt te oogsten. De boomgaard van Ger's vader lag naast het vroegere landgoed Vredenburg waar van een notitieboekje uit de 2e helft van de 18e eeuw bewaard is gebleven. In het boekje worden de volgende fruitrassen ge noemd: Appels: Witte Soetappel, Goud Pepping, Ron de Aagt en Syde Hempje; Peren: Saffraanpeer, Gerstepeer, Suikerpeer, Graciolen, Besy de Chaumonler, Muscadel- peer, Tysjer Peer en Sop de Groen. Het Beemster fruit werd waarschijnlijk verkocht in Purmerend, waar in 1733 al een 'Appel of groenmarkt'was opgericht, maar aanvoer van groenten, vooral augurken en bonen, was veel belangrijker. Eind 19e eeuw werd de fruitteelt weer belangrijk in de Beemster, omdat door komst van de stoomgemalen de waterbeheersing sterk verbeterde. In de boomgaard van de vader van Ern- sting stonden ook twee Belgische peren rassen uit de 19e eeuw: de SoldatLaboureur (1820) en Seigneur d'Esperen (1831). Deze rassen waren oorspronkelijk de kweek van majoor Esperen, die tijdens zijn verlofperi odes en na pensionering voltijds een bloei ende kwekerij in Mechelen runde. Veel perenrassen zijn van Franse en Belgi sche oorsprong zoals Doyenné du Cornice (1894), Triomphe de Vienne (1874) en Beurré Hardy (1820). Van Engelse oorsprong is de Conference (1894). De Belgische professor Van Mons presen teerde de Nouveau Poiteau (1827) en de Conseiller a la Cour (1840) en in Nederland kwam notaris Van den Ham met de Lun- terse Pippeling (1890) en de Notarisappel (1896). 203

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 47