product kwamen. Ze haalden er b.v. alleen gehakt en gingen voor de vleeswaren weer ergens anders heen. Men was op een bepaalde manier'trouw'aan een winkelier. Maar dat de veranderingen de laatste jaren heel snel zijn gegaan is een feit. De snelle hap kwam op en de traditionele huis vrouw begon te verdwijnen. Bij welk jong gezin staat er nog de hele zaterdag een pan draadjesvlees te sudderen? Nergens toch? De gemiddelde supermarkt had een totaalaanbod met een prijs/kwaliteitsver houding waar de kleine ondernemer een voudigweg niet tegenop kon. Het gevolg is in elk klein of middelgroot dorp te zien: wat vroeger winkel was, is nu woonhuis of omgebouwd tot galerie. Omdat de jongste zoon ook in het slagers vak terecht was gekomen, was het woord overname wel eens gevallen. Maar ook hier was door de kleinschaligheid van het bedrijf eigenlijk wel duidelijk dat daar geen sprake van kon zijn. En zo ging Dirk nog on verdroten een paar jaartjes door. Tot 1987. In dat jaar werd hij vijfenzestig en besloot hij het voor gezien te houden. Toch lukte dat niet helemaal. Hij was vijf enveertig jaar slager geweest en als je dat altijd met erg veel plezier hebt gedaan, dan valt in één keer stoppen niet mee. Als een soort tussenoplossing is hij tot 1990 opengebleven. Er werd niet meer geslacht en die aangepaste openings tijden waren alleen voor vaste klanten. In 2002, drieëntwintig dagen voor zijn tachtigste verjaardag, overleed hij. De bouw van de nieuwe huizen Na het overlijden van Dirk, en met alle kinderen al uitgevlogen, bleef zijn vrouw achter in het huis aan het Zuideinde. Na tuurlijk veel te groot voor een huishouden van één, en daar kwam nog eens bij dat alles wel gewoon zijn onderhoud bleef vergen. Verkopen was een optie, maar men vond dat deze plaats in de familie moest blijven, in ieder geval gedeeltelijk. In maart 2008 ging de oude woning onder de sloophamer en met een paar dagen was al het puin geruimd. Architectenbu reau Cornelis de Jong tekende het plan en de grond werd verdeeld in drie gelijke stukken van ongeveer 350 m2 Nog dat zelfde jaar werd de eerste paal geslagen en van de offrerende bouwbedrijven bleek Tol van Aart uit Volendam de beste papie ren te hebben. Er werd gekozen voor drie verschillende type huizen: twee maal een zadeldak, waarvan de ene met een houten en de andere met een stenen topgevel, en éénmaal een mansardekap. Deze laatste vertoont veel gelijkenissen met het oude huis, maar vanuit het architectenbureau koos men er toch niet voor om juist deze woning op de oude plaats terug te laten komen. Nel's jongste dochter had een optie ge nomen op het eerste huis, maar omdat 2009 de geschiedenis ingegaan is als het jaar van crisis en economische tegenwind, moest ze het laten schieten. Met de ver koop van twee huizen in plaats van één, was er voor Nel dus wel een horde te ne men. Ook het ophogen van het terrein, om van het eerder beschreven waterprobleem af te komen, nam een flinke hap uit het potje onvoorziene uitgaven. Toch werd voor de woning die het dichtst tegen de Bernhardstraat aanstaat, redelijk snel een koper gevonden. Voor nummer drie in de rij heeft dit echter wel een jaartje geduurd. De nummering van de huizen werd even eens aangepakt. In de jaren zestig van de vorige eeuw zijn er aan de even kant van 199

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 43