ook vandaag de dag geen idee hebben waar hun voedsel vandaan komt, zich toen al in te zetten. Door de oprukkende nieuwbouw kwam er een onverwacht probleem bij. Het had niets van doen met het gebruik van de soms walmende rookkast, want daar leek de nieuwe Rijper geen probleem mee te hebben. Eigenlijk was het een oude vijand waar men mee te maken kreeg, namelijk: het water. Als land bouwrijp gemaakt wordt, dan is het aanvullen van grote hoeveelhe den zand het eerste dat men doet. Zo ook hier in De Rijp, begin jaren zestig. Een en ander maakte dat er een niveauverschil van bijna een meter ontstond ten opzichte van de straten rondom de slagerij. Een verve lende eigenschap van water is dat het altijd naar het laagste punt stroomt. Gevolg: na elke flinke regenbui veranderde het erf in een zompig moerasgebied. Toch waren er ook wel positieve kanten aan de uitbreiding van De Rijp. Behalve dat het meer klandizie opleverde, werd er ook werk gemaakt van de infrastructuur. Zo werd de Lakemanstraat doorgetrokken en kreeg ook de Bernhardstraat gestalte. Door een zgn. duiker werd deze laatste aangesloten op het Zuideinde, waardoor de brug, die sinds jaar en dag als enige verbinding had gegolden, overbodig werd en kon worden gesloopt. De nadagen van de slagerij Eind jaren zeventig was het Rijper slagers bestand dusdanig ingekrompen dat alleen Dirk, Cor Strijbis in de Rechtestraat en de broers Hop in de Kerkstraat, het dorp nog van vlees voorzagen. Nog later, met de su permarkt op Graft, en met de bouw van winkelcentrum 't Boegbeeld, stierf het sla gersvak in De Rijp nagenoeg uit en werd het onderdeel van het supermarktgebeuren. Overigens betwijfel ik of deze ontwikke lingen toentertijd echt invloed hebben gehad op zijn zaak. Natuurlijk, hij zal het gemerkt hebben, maar het was al jaren zo dat klanten er soms maar voor één bepaald De plaats gezien vanaf de Margriet straat.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 42